Premier zdradza, kiedy zostanie przyjęty "Polski Ład" i zapewnia, że nie będzie przedterminowych wyborów

"Polski Ład" będzie przyjęty do listopada - powiedział w wywiadzie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd ma w parlamencie większość oraz że nie będzie przedterminowych wyborów.
Zobacz wideo

Premier był gościem internetowej rozmowy z "Super Expressem" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Został zapytany m.in. o niezadowolenie samorządów z "Polskiego Ładu". - System rekompensat dla samorządów, który uzgodniliśmy jest dla ogromnej większości samorządów, dla tych które nie są motywowane politycznie, satysfakcjonujący - przekonywał Morawiecki.

Przypomniał, że "Polski Ład" to "wielka obniżka podatków, połączona z inwestycją w służbie zdrowia, ułatwienie w posiadaniu własnych czterech kątów". To także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł - dodał. Morawiecki podkreślał, że 18 milionów podatników zyska na Polskim Ładzie.

Premier liczy na Pawła Kukiza

Zapewniał, że rząd ma w Sejmie większość niezbędną do przyjęcia Polskiego Ładu. Przyznał, że liczy m.in. na poparcie Pawła Kukiza, któremu - jak dodał - nie zależy na stanowiskach. - Oni są bardzo ideową grupą, która przedstawiła pewne propozycje programowe - powiedział Morawiecki. Te propozycje Kukiza - ocenił premier - są bardzo dobre.

Według Mateusza Morawieckiego, np. sędziowie pokoju "znakomicie pozwolą usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". - Bardzo popieram też projekt pana posła Jarosława Sachajki uruchamiania targowisk lokalnych dla rolników - mówił Morawiecki. - Z tą ideową grupą dogadaliśmy się i wierzę, że obie strony dotrzymają słowa - dodał.

"Nie będzie przedterminowych wyborów"

Premier był pytany, kiedy "Polski Ład" będzie przyjęty. - Ponieważ te zmiany dotykają systemu podatkowego, "Polski Ład" musi być przyjęty do końca listopada - powiedział. - I będzie przyjęty - dodał.

Pytany o ewentualne przedterminowe wybory Morawiecki zapewnił, że "nie będzie przedterminowych wyborów, nie ma takiej potrzeby".

Flagowy program PiS-u

W środę rząd przyjął projekty kilku ustaw związanych z programem "Polski Ład", w tym projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Rada Ministrów przyjęła także zmiany w systemie podatkowym w ramach "Polskiego Ładu".

"Polski Ład" to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla - jak podaje rząd - 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł). Zakłada też inwestycje, które według rządu, wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

DOSTĘP PREMIUM