Tusk: Czasami mam wrażenie, że Polską rządzą nieznośne bachory, które stać na każdą głupotę

- Takie wypowiedzi nie pozostają bez skutku, nie są bezkarne i są rujnujące dla naszej reputacji - tak Donald Tusk skomentował w TVN24 ostatnie wypowiedzi Ryszarda Terleckiego i Marka Suskiego. - Czasami mam takie wrażenie, że Polską rządzą takie nieznośne bachory - dodał były szef Rady Europejskiej.
Zobacz wideo

Najpierw wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w Karpaczu, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia". - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, no to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli - mówił.

Potem usłyszeliśmy wypowiedź Marka Suskiego. Wpływowy poseł porównał walkę Polski z najeźdźcami w czasach II wojny światowej do obecnych relacji z UE. - Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - powiedział Suski w Radomiu.

- Taka retoryka, porównywanie Brukseli, UE do Związku Radzieckiego, czy okupacji hitlerowskiej, takie słowa nie pozostają bez skutku, nie są bezkarne. Są rujnujące dla naszej reputacji w Europie - tak wypowiedzi polityków PiS komentował w TVN24 Donald Tusk.

Jak stwierdził były szef Rady Europejskiej, politykę PiS w kwestiach międzynarodowych, cechuje "taki nieustanny i zupełnie niepotrzebny hazard. - Ostatnie wypowiedzi polityków PiS i to nieustanne podważanie sensu bycia w UE ma swoje konsekwencje - podkreślił.

Donald Tusk pytany o to, czy ma w sobie wewnętrzny spokój, że do końca naszego życia Polska będzie w Unii Europejskiej, przyznał: "Nie. Nie mam takiego spokoju i nikt nie powinien mieć takiego spokoju w sobie".

"Czasami mam takie wrażenie, że Polską rządzą takie nieznośne bachory"

- Znam ich od wielu, wielu lat i większość z nich jest przekonana, że Unia Europejska jest przykrą koniecznością w najlepszym wypadku. I tak naprawdę takie rozmowy, myśli o tym, żeby uwolnić się od - zacytuję drugiego klasyka PiS-owskiego pana posła Marka Suskiego, żeby z tej okupacji brukselskiej Polskę wyzwolić, jeśli nie jest to plan polityczny, to jest to na pewno ich taka emocjonalna też gotowość i intencja - powiedział lider PO.

Zdaniem Tuska "tego typu katastrofy, jak na przykład brexit, czy ewentualne wyjście Polski z UE bardzo często zdarzają się nie dlatego, że ktoś to zaplanował, tylko, że ktoś nie umiał zaplanować mądrej alternatywy wobec takiego potencjalnego dramatu". - Bardzo wiele nieszczęść wydarzało się w historii Europy, też historii Polski, nie dlatego, że ktoś to nieszczęście zaplanował, tylko dlatego, że był bardzo nieodpowiedzialny, niemądry, był hazardzistą - podkreślił szef PO.

Jak dodał Tusk, ma czasem wrażenie, "że Polską rządzą takie nieznośne bachory, które stać na każdą głupotę, na wypowiedzenie każdej możliwej politycznej herezji". - Polska może przestać być członkiem UE szybciej niż to się komukolwiek wydaje właśnie przez to wylatywanie wszystkiego z rąk PiS-owskiej ekipie - ocenił.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM