"PiS podkuli ogon i podporządkuje się UE". Paweł Kowal o "tchórzostwie, które jest naturą tej władzy"

Rząd PiS-u jest w konflicie z Unią Europejską ws. praworządności i wolności mediów. Polityk PiS-u mówi o "okupancie brukselskim". Jednak w opinii Pawła Kowala z KO, działacze PiS-u w końcu "podkulą ogon", podporządkują się Unii Europejskiej. - W końcu przestraszą się, bo tchórzostwo jest naturą tej władzy. Zrezygnują z ustawy anty-TVN, zmian w Sądzie Najwyższym, tylko ile przy tym napsują krwi i reputacji Polski... - stwierdził w TOK FM.
Zobacz wideo

Najpierw wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił w Karpaczu, że "powinniśmy myśleć nad tym, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia". - Jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, no to musimy szukać rozwiązań drastycznych. Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli - mówił.

Potem usłyszeliśmy wypowiedź Marka Suskiego. Wpływowy poseł porównał walkę Polski z najeźdźcami w czasach II wojny światowej do obecnych relacji z UE. - Polska "nielegalna" walczyła w czasie II wojny światowej z jednym okupantem, walczyła z okupantem sowieckim i będziemy walczyć z okupantem brukselskim - powiedział Suski w Radomiu.

- Musimy łączyć kropki - komentował w TOK FM Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. - To nie jest jedna wypowiedź Terleckiego, tylko teraz są też Marka Suskiego i eurodeputowanych PiS. Do tego na arenie europejskiej podpisują sojusz z wszystkimi partiami prorosyjskimi. Pewnie mają przekonanie, że prowadzą jakąś grę, ale robią przy tym Polsce krzywdę - dodał.

Jego zdaniem, politycy są niechętni Unii Europejskiej, bo ta patrzy im na ręce, a oni tego nie chcą, bo - jak mówił Kowal - "każda ich decyzja jest podporządkowana interesowi partyjnemu" i chcą czuć się w tym swobodnie. - Robią wszystko to, przed czym Jarosław Kaczyński kiedyś przestrzegał. Wszystko, co się wiąże z kolesiostwem, kumoterstwem, sitwą - kontynuował.

"Naturą tej władzy jest tchórzostwo"

Nawiązał też do decyzji Komisji Europejskiej, która zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę. Chodzi o działania Izby Dyscyplinarnej SN. 14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień tej izby. Według KE Polska nie podjęła niezbędnych środków w celu wdrożenia wyroku Trybunału. 

W opinii Pawła Kowala, politycy PiS w końcu "podkulą ogon", podporządkują się Unii Europejskiej, bo "nie mogą sobie pozwolić na to, żeby stracić środki z UE". - W końcu przestraszą się, bo tchórzostwo jest naturą tej władzy. Zrezygnują z ustawy anty-TVN, zmian w Sądzie Najwyższym, tylko ile przy tym napsują krwi i reputacji Polski... - stwierdził.

- Dlatego naszą rolą jest doprowadzić do upadku tego rządu metodami parlamentarnymi, bo on jest zdemoralizowany, nie służy dobrze Polsce - zakończył gość TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM