Bielan: Z prezesem PiS uzgodniliśmy 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną

Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną. Liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we wrześniu - powiedział PAP prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan.
Zobacz wideo

Bielan, pytany przez PAP o postępy w negocjacjach dotyczących podpisania umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy, przyznał, że w minionym tygodniu odbyły się w tej sprawie "trzy długie sesje z prezesem PiS". - Mamy 80 procent spraw przedyskutowanych. Potrzebujemy jeszcze jednego, może dwóch spotkań, aby uzgodnić resztę kwestii - powiedział Bielan.

- Mam nadzieję, że do podpisania umowy koalicyjnej dojdzie jeszcze we wrześniu - zapowiedział prezes Partii Republikańskiej.

W niedzielę odbył się Kongres Założycielski Partii Republikańskiej, w trakcie którego wybrano władze krajowe ugrupowania. Na prezesa partii jednomyślnie został wybrany Bielan.

W trakcie kongresu Bielan potwierdził uczestnictwo formacji w projekcie Zjednoczonej Prawicy oraz prowadzenie przez nowe ciała statutowe rozmów na temat koalicji rządowej. - Jestem przekonany, że nasz entuzjazm i propozycje programowe pozwolą naszej formacji dotrzeć do nowych środowisk i elektoratu oraz zapewnią naszemu obozowi III kadencję - podkreślił Bielan.

Nieporozumienie w Porozumieniu

W Porozumieniu na początku roku doszło do sporu dotyczącego kierownictwa ugrupowania. Bielan przekonywał, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina jako szefa partii upłynęła w kwietniu 2018 r.

W drugiej połowie czerwca odbył się Zjazd Republikański, na którym ogłoszono rozpoczęcie procesu rozłączenia partii Porozumienie z Partią Republikańską.

Po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Gowina, co miało miejsce na początku sierpnia, zarząd jego partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy. Z koalicją rządzącą współpracę kontynuuje Partia Republikańska, której liderem jest Adam Bielan.

TOK FM PREMIUM