"Mam głosować na 'tak'?". Tajemnicza kobieta na posiedzeniu KRS. Wyciekło nagranie

Są wątpliwości w sprawie głosowania w upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa. W mediach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym słychać głos kobiety, która pyta, czy ma być na "tak", czy na "nie". Przewodniczący neo-KRS zażądał wyjaśnień.
Zobacz wideo

W mediach społecznościowych udostępniony został fragment nagrania z posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa, które odbyło się w miniony piątek (10 września). Gdy przewodniczący Paweł Styrna zarządza głosowanie (w trybie zdalnym), można usłyszeć kobiecy głos, który pyta, czy ma głosować na "tak", czy na "nie". 

Kobieta prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy, że ma włączony mikrofon i wszyscy ją słyszą. Przewodniczący neo-KRS. - Proszę państwa, proszę o wyłączenie mikrofonów, bo słyszymy rozmowy z telefonów - mówi Styrna. Jednak kobieta, jakby tego nie słyszała, brnie dalej: "Głosowanie nr 4, projekt ustawy...".

- Proszę o wyłączenie mikrofonów, bo jesteście państwo na głośnomówiącym, na forum - powtórzył szef rady.

Jak pisze na Twitterze przewodniczący Forum Współpracy Sędziów Bartłomiej Starosta, który ujawnił sprawę, chodzi o głosowanie sędziego Zbigniewa Łupiny. 

Do sprawy odniosła się wiceprzewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). "Skandal w neoKRS! W głosowaniu w trybie zdalnym wzięła udział osoba do tego nieuprawniona. Z profilu Zbigniewa Łupiny słychać damski głos: 'Nad czym mam głosować? Tak czy nie?'. Mogło zatem dojść do fałszerstwa, a także podżegania do przestępstwa" - napisała posłanka.

Przewodniczący chce wyjaśnień

Przedstawiciele neo-KRS w komunikacie zapewnili, że cała sprawa zostanie wyjaśniona.

"W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy w głosowaniu zdalnym przeprowadzonym w trakcie posiedzenia plenarnego KRS 10 września br., rzeczywiście głosował członek Rady, czy też inna osoba, przewodniczący KRS podjął decyzję o skierowaniu sprawy do wyjaśnienia na najbliższym Prezydium KRS. Odbędzie się ono 20 września br." - poinformował przewodniczący Styrna.

Jak dodano w tym oświadczeniu, "przewodniczący zażądał także od członka Rady, co do którego istnieją wątpliwości, czy głosował osobiście, złożenia pilnych pisemnych wyjaśnień". "O poczynionych ustaleniach oraz decyzjach związanych z zaistniałą sytuacją Rada oraz opinia publiczna zostaną niezwłocznie poinformowane" - zapewnił Styrna.

TOK FM PREMIUM