Ryszard Terlecki wskazał, kiedy inflacja zacznie słabnąć. Zapewnił, że rząd kontroluje sytuację

Ryszard Terlecki zapowiedział, że inflacja zacznie słabnąć na przełomie roku. Według ostatnich danych GUS w Polsce mamy inflację najwyższą od 20 lat. Terlecki poinformował też, że podczas zaczynającego się posiedzenia Sejmu, posłowie nie będą zajmować się ustawą "lex TVN", która została odrzucona przez Senat.
Zobacz wideo

Szef klubu PiS został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy niepokoi go poziom inflacji i czy odczuwa wzrost cen. - Wzrost cen jest niepokojący dziś, ale prognozy są takie, że ta inflacja zacznie słabnąć na przełomie roku - odpowiedział. Zapewnił też, że rząd kontroluje sytuację. - Rząd zapowiada, czy ekonomiści przedstawiają prognozy, w których ta inflacja zacznie spadać - powiedział polityk PiS.

31 sierpnia br. GUS opublikował tzw. szybki szacunek inflacji w sierpniu. Wynika z niego, że inflacja licząc rok do roku - wyniosła w sierpniu 5,4 proc., a w stosunku do lipca wzrosła o 0,2 proc.

Na początku września premier Mateusz Morawiecki pytany o najwyższą od 20 lat inflację w Polsce powiedział, że "z inflacją jest tak, że może wobec niej działać w odpowiedni sposób niezależny bank centralny". - I bank centralny sądzę, że jakieś kroki przedsięweźmie, ponieważ to jest rola banku centralnego - powiedział Morawiecki, dodając, że rząd w tej sprawie nie wpływa na NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński w ubiegłym tygodniu stwierdził, że dostępne prognozy wskazują, że w przyszłym roku inflacja się obniży. Jak dodał, jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego, to polityka pieniężna zostanie zacieśniona - stopy procentowe podniesione.

Sejm nie zajmie się "lex TVN"

Wicemarszałek Terlecki poinformował, że w harmonogramie obrad zaczynającego się jutro (15 września) posiedzenia Sejmu, nie ma punktu dotyczącego odrzuconego przez Senat "lex TVN".

Jak zaznaczył polityk PiS, ustawa "wraca w kształcie, który niekoniecznie nam odpowiada, bo wraca z Senatu".

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Według noweli koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

DOSTĘP PREMIUM