Morawiecki odpowiada Tuskowi ws. UE: "Jesteśmy w stanie podjąć rzeczową dyskusję"

Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza rozmów z opozycją o wpisaniu do konstytucji zapisów utrudniających polexit. W ten sposób szef rządu odniósł się do propozycji lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który jest przekonany, że PiS - gdyby nie niechęć większości Polaków - wyprowadziłoby Polskę z Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

W trakcie sobotniej konwencji partyjnej Donald Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, by wpisać do konstytucji zapis, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich. 

Obecnie do przeprowadzenia polexitu konieczna jest jedynie zgoda zwykłej większości parlamentu, którą ma w tej chwili PiS. - Oni swoimi głosami, naprawdę, dowolnej nocy mogą nas wyprowadzić z UE.  I wiemy, że tego chcą, ale wmawiają wszystkim, bo też zrozumieli, że mogą z tego powodu przegrać wybory, jeśli Polacy to zrozumieją, wmawiają wszystkim że to nieprawda, że to nasze wymysły. Propozycja jest bardzo prosta, konkretna i jest zarówno testem na ich wiarygodność, jak i załatwi problem tego ryzyka, o którym mówię. Można zmienić jeden prosty zapis w Konstytucji (....) gdzie można i powinniśmy de facto zapisać, że z UE można wyjść, jeśli będzie taka przynajmniej większość parlamentarna, jak była wtedy, kiedy wchodziliśmy do UE, a więc 2/3 - stwierdził Donald Tusk.

Do tej propozycji odniósł się premier Mateusz Morawiecki. - Na pewno nie mówimy "nie". Mówię jednoznacznie, że jest to jak najbardziej możliwe – stwierdził. - Pomijając propagandowy aspekt tego zagajenia, oczywiście jesteśmy gotowi podjąć rzeczową dyskusję na ten temat. Szef rządu zarzucił Platformie manipulację i kłamliwą propagandę w kwestii polexitu. Podkreślał, że PiS jest gotów na podjęcie debaty nad wzmocnieniem obecności Polski w UE.

Premier podkreślił, że "suwerenność nie może być oddana tylko dlatego, że ktoś w niewłaściwy sposób interpretuje traktaty". - W traktatach jest bardzo jednoznacznie określone, jakie kompetencje są kompetencjami przyznanymi przez suwerena, czyli państwa członkowskie Unii Europejskiej . - My domagamy się bezwzględnego przestrzegania traktatów - dodał.

DOSTĘP PREMIUM