Kaczyński skraca dystans do Tuska. Straty odrobili Ziobro, Witek i Kukiz. Ranking zaufania do polityków

Polacy najbardziej ufają prezydentowi Dudzie, premierowi Morawieckiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak wynika z opublikowanego przez Onet badania, Jarosław Kaczyński odrobił straty do Donalda Tuska. W zestawieniu zadebiutował Przemysław Czarnek. Ministrowi edukacji ufa więcej osób niż prof. Leszkowi Balcerowiczowi i Włodzimierzowi Czarzastemu.
Zobacz wideo

Liderem rankingu zaufania do polityków jest prezydent. Andrzejowi Dudzie ufa 44,4 proc. badanych (+1,8 pkt proc.). Na drugim miejscu - Mateusz Morawiecki. Premierowi ufa 42,5 proc. pytanych (+2,2 pkt proc.). Trzecie miejsce - w badaniu przygotowanym przez IBRiS dla Onetu - przypadło Rafałowi Trzaskowskiemu. Prezydentowi Warszawy ufa 40,7 proc. respondentów (+2,4 pkt proc.).

Lider PO Donald Tusk znalazł się na szóstym miejscu, ufa mu 30,5 proc. badanych. "To spadek o 1,9 pkt proc. w porównaniu do wyniku w sierpniu i cofnięcie się do poziomu z pierwszych miesięcy 2021 r., gdy nie było mowy o powrocie byłego premiera do krajowej polityki. Dystans do wyniku szefa PO nieznacznie skraca wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w tym miesiącu zdobył zaufanie u 28,3 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,7 pkt proc." - czytamy.

Większe wzrosty zaufania zanotowali inni reprezentanci obozu Zjednoczonej Prawicy: min. Adam Niedzielski z wynikiem 27,4 proc. (wzrost o 4,8 pkt proc.), marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 27 proc. (+2,5 pkt proc.) oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - 22,4 proc. (+4,1 pkt proc.). Wzrost zanotował też wiązany z PiS Paweł Kukiz, któremu ufa 16,3 proc. badanych. To więcej o 2,8 pkt proc.niż w sierpniu.

W zestawieniu zadebiutował szef MEIN Przemysław Czarnek. Ministrowi ufa 17,9 proc. pytanych, więcej niż Pawłowi Kukizowi, prof. Leszkowi Balcerowiczowi, czy liderowi Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu.

Ziobro, Kukiz i Gowin liderami rankingu nieufności

Onet informuje, że kolejny raz liderem rankingu nieufności został minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro - 62,7 proc. Tylko nieco lepsze notowania ma debiutant - min. Przemysław Czarnek - 61,9 proc. oraz Leszek Balcerowicz - 58,9 proc.

"Jednak najwięcej negatywnych ocen w ciągu miesiąca przybyło Borysowi Budce. Byłemu liderowi Platformy Obywatelskiej nie ufa we wrześniu 49,4 proc. To wzrost o 4,9 pkt proc." - czytamy.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 17-18 września na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

 

DOSTĘP PREMIUM