PiS znalazł nowy sposób na NIK i Mariana Banasia? W roli głównej Elżbieta Witek

W przyszłym roku prace NIK Mariana Banasia mogą zostać sparaliżowane - informuje "Gazeta Wyborcza". Główną rolę w tej akcji odgrywa marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, która broni się przed powoływaniem nowych członków do kluczowego organu Najwyższej Izby Kontroli.
Zobacz wideo

Jak donosi "Gazeta Wyborcza" marszałek Sejmu Elżbieta Witek od początku roku nie powołała żadnego z 27 proponowanych kandydatów do kolegium NIK. Na puste wakaty narzekał sam szef tego ciała Marian Banaś. A kolegium ma wielkie znaczenie dla tej instytucji. - To właśnie ono przyjmuje roczny plan pracy Izby przedstawiony przez prezesa, a co najważniejsze, opiniuje i przyjmuje wyniki najważniejszych kontroli. To grono zatwierdza również wszystkie dokumenty, które NIK przedstawia Sejmowi – przypomina "Wyborcza".

Stąd – jak sugeruje gazeta – nowy pomysł PiS na paraliżowanie pracy NIK. Witek odrzuca wszystkie propozycji kandydatów na członków kolegium i zasłania się przy tym negatywnymi opiniami z sejmowej komisji, zdominowanej przez partię władzy. W przyszłym roku może dojść do takiej sytuacji, że kolegium NIK przestanie się odbywać. - Bo kończy się kadencja kolejnych dwóch członków. Bez kworum w kolegium NIK faktycznie nie może funkcjonować – pisze "Wyborcza".

Gazeta przypomina, że kolegia próbował zrywać już Tadeusz Dziuba, wiceszef NIK, a jednocześnie założyciel Porozumienia Centrum i przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie były poseł PiS jest w konflikcie z Marianem Banasiem, który dąży do jego odwołania. Sam szef NIK od dwóch lat jest na kursie kolizyjnym z władzą. PiS chce jego dymisji, po ujawnieniu afery związanej z prowadzeniem przez Banasia wraz z osobami z półświatka hotelu na godziny w Krakowie. Prokuratura ma też spore wątpliwości co do jego oświadczeń majątkowych.

Banaś nie pozostaje jednak dłużny władzy. W ostatnich miesiącach Izba ogłosiła kilka raportów uderzających wprost w PiS. Chodzi m.in. o prezydenckie wybory kopertowe z 2020 roku czy nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości zarządzanym przez resort Zbigniewa Ziobry.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM