"Kto dzwoni do TVP, kto do normalniejszych portali?". Kolejne wycieki ze skrzynki min. Dworczyka

Światło dzienne ujrzały nowe screeny, które mają pochodzić ze skrzynki mailowej szefa KPRM Michała Dworczyka. Wynika z nich, że premier Mateusz Morawiecki miał zlecać ofensywę medialną, żeby ratować twarz rządu.
Zobacz wideo

Na portalu rozmowapoufna.com pojawiły się kolejne screeny, które mają jakoby pochodzić ze skrzynki min.Michała Dworczyka. "Dear All, dziś pojawił się temat - prof. [Macieja] Kalińskiego, który był w radzie legislacyjnej - wykorzystywany do ataku na nas w Warszawie" - miał napisać w 2018 Mateusz Morawiecki. Kaliński – według Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – był "najskuteczniejszym" pełnomocnikiem w reprywatyzowaniu stołecznych nieruchomości. Aktywiści oskarżali Patryka Jakiego, który wówczas kandydował na prezydenta Warszawy, że przemilczał jego rolę w całym procesie.

W kolejnych mailach premier Morawiecki ma zlecać "ofensywę" medialną, która ma wybielić władzę w tej sprawie. Tajemniczy "Winston Wolf" proponuje "rozjechanie" sprawy przez TVP. Premier zaapelował zatem, żeby jego rozmówcy wzięli "na siebie odpowiedzialność" i zaczęli wpływać na media. "Kto dzwoni w tej sprawie do TVP, kto dzwoni do normalniejszych portali typu Interia, kto dzwoni do tożsamościowych i niepodległościowych portal" – miał napisać premier. Od razu zgłosił się Michał Dworczyk, który miał wziąć na siebie TVP. "Rozmawiałem z Kurą (Jacek Kurski - red.) – przyjął"- pochwalił się szef KPRM.

To nie jedyny maile, które wyciekły w czwartek. Inne pochodzą z 2019 roku i dotyczą pytań dziennikarzy i posłów opozycji o to, kto lata z premierem służbowym samolotem. To moment, kiedy wybuchła afera samolotowa z byłym marszałkiem Markiem Kuchcińskim w roli głównej, który miał wykorzystywać rządowe loty do prywatnych celów.

Dworczyk żali się, że został "zasypany" pytania na temat podróży premiera. Dlatego szef KPRM proponuje cztery rozwiązania: odpowiedzieć, odroczyć i opublikować po wyborach parlamentarnych, "nie dać się opierając się na naciąganej ekspertyzie prawnej" lub poszukać innych pomysłów. 

Szefowi KPRM odpisał Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu: "Wersja 2. Jest najlepsza. Tematu nie ma. Jak będą nam zarzucać, to wtedy odpowiemy, że RODO, SOP i ABW nie pozwalają". Mateusz Morawiecki – jak wynika z opublikowanych screenów – wyraził akceptację dla tego pomysłu.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM