PiS zabiera ulgi samotnym rodzicom, bo chce walczyć z rozwodami? Taką poprawkę przegłosowała komisja

Sejmowa komisja zajmuje się ustawą podatkową w ramach "Polskiego Ładu", a posłowie PiS zgłosili do niej kontrowersyjną poprawkę. W konsekwencji rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą mieć utrudniony dostęp do ulgi podatkowej. - PiS doszedł do wniosku, że to powoduje, że jest więcej rozwodów - mówiła reporterowi TOK FM posłanka PO Izabela Leszczyna.
Zobacz wideo

W Sejmie od rana trwa posiedzenie komisji finansów, która zajmuje się ustawą podatkową w ramach "Polskiego Ładu". PiS wprowadza w niej zmiany, które uzasadnia... walką z rozwodami. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna przyznała, że była zaskoczona zgłoszoną przez PiS poprawką, która odchodzi od zasady, że rodzic samotnie wychowujący dziecko ma prawo rozliczyć się razem z dzieckiem - tak jak rozliczają się małżeństwa.

- PiS doszedł do wniosku, że to powoduje, że jest więcej rozwodów. Ludzie się rozwodzą ze względów ekonomicznych, żeby oszukiwać państwo polskie i dlatego trzeba im zabrać tę możliwość, to wtedy rozwodów będzie mniej - tak w rozmowie z reporterem TOK FM posłanka KO tłumaczyła intencje polityków PiS. 

Przewodniczący komisji i poseł PiS Henryk Kowalczyk przyznał, że to jeden z powodów, ale według niego większość rodziców samotnie wychowujących dzieci na zmianie skorzysta. - Gwarancja 1500 złotych jest gwarancją średnią i ona jest bardzo korzystna dla tych, którzy nie wykorzystują ulgi podatkowej z tytułu małych dochodów - stwierdził. 

Jednak politycy opozycji zauważają, że określenie "mały dochód" nie jest w poprawce doprecyzowane, a konkretna kwota zamiast ulgi procentowej - w sytuacji rosnącej inflacji - jest nieporozumieniem.

Dodatkowe korzyści dla rodziców z co najmniej czwórką dzieci

Z drugiej strony Ministerstwo Finansów twierdzi, że "Polski Ład" oznacza "preferencje podatkowe dla osób samotnie wychowujących dzieci". "Takie osoby będą mogły odliczać od podatku rocznie po 1500 zł. Ulga ta będzie obowiązywać zamiast istniejącego obecnie wspólnego rozliczenia z dzieckiem" - oświadczył resort.

MF poinformowało też, że rodzice, którzy wychowują co najmniej czwórkę dzieci, będą mogli korzystać z ulgi PIT-0 oraz z ulgi na dzieci. "W ramach #PolskiŁad wprowadzamy #PIT-0 dla rodzin 4+. Dzięki temu zdecydowana większość rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci przestanie płacić PIT" - czytamy na Twitterze ministerstwa. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM