Sondaż dla "GW": PiS - 35 proc., KO - 24 proc., Polska 2050 - 15 proc.

PiS wygrywa w naszym sondażu z KO 35 proc. do 24. Ale blok anty-PiS jest większy niż PiS. Czy opozycja da radę się poukładać? - podaje sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Pracownia Ipsos na zlecenie GW przepytywała Polaków od wtorku do czwartku. "Aż 65 proc. uczestników sondażu zapowiada udział w wyborach, choć doświadczenia wyborcze każą prognozować raczej frekwencję ok. 50 proc. Choć w ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 r., do urn poszło aż 61,7 proc. uprawnionych" - czytamy w GW.

Gazeta pisze, że gdybyśmy teraz wybierali parlament, to PiS byłby zwycięzcą. Nadal jest najsilniejszą partią w Polsce, chce na nią głosować 35 proc. "To ciut lepszy wynik niż przed wakacjami, w kwietniu w badaniu Ipsos PiS miał 33 proc." - napisano w Wyborczej.

Według sondażu dla GW na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 proc., na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni – 15 proc. "Te dwie ostatnie partie zamieniły się miejscami latem, po powrocie Donalda Tuska, wcześniej to partia Hołowni była lepsza" - zaznaczono.

Według badania, na czwartym miejscu jest Konfederacja, z wynikiem 9 proc. wyprzedziła Lewicę Włodzimierza Czarzastego (7 proc.). Natomiast Ludowcy znaleźli się pod wyborczym progiem – chciałoby na nich głosować zaledwie 4 proc. badanych. "W naszym sondażu osobno pytaliśmy o Porozumienie Jarosława Gowina. Gowin niedawno stracił tekę wicepremiera, ale część jego ludzi została w rządzie PiS. Efekt? Teraz na jego ugrupowanie nikt by nie zagłosował" - napisano w gazecie.

Z badania przeprowadzonego dla gazety wynika, że "PiS tradycyjnie jest najsilniejszy wśród wyborców najstarszych, tu poparcie rośnie wraz z wiekiem". "Wśród wyborców najmłodszych na PiS deklaruje zagłosować 20 proc., a wśród tych powyżej 50. roku życia już 53 proc. Ogromne poparcie Kaczyński ma w grupach z niskim wykształceniem (podstawowe i gimnazjalne) – 66 proc., a małe wśród tych z co najmniej licencjatem – 18 proc." - napisano.

Dodano, że wieś "w 43 proc. chciałaby głosować na Kaczyńskiego". "PSL zbiera tu zaledwie 3 proc. poparcia, mniej niż Lewica, Konfederacja, Hołownia czy KO. W dużych miastach liderem jest KO z wynikiem 36 proc., PiS tu mógłby liczyć na 25 proc., Lewica – 13 proc., a Polska 2050 – 12 proc." - dodano.

Sondaż Ipsos zrealizowano metod± CATI w dniach 21-23 września 2021 r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

DOSTĘP PREMIUM