Marek Magierowski ma zostać nowym ambasadorem Polski w USA

Władze USA wydały formalną zgodę na to, by obecny ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski objął funkcję szefa polskiej misji dyplomatycznej w Waszyngtonie - potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. Magierowski ma zastąpić obecnego ambasadora Piotra Wilczka, który w USA jest od 5 lat.

- Mogę oficjalnie potwierdzić, że zakończyła się procedura po stronie amerykańskiej, cieszymy się z tego i czekamy na ruch ze strony sejmowej komisji - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jak dodał, MSZ liczy na to, że Magierowski będzie mógł objąć kierownictwo polskiej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie przed końcem tego roku. Zależy to jednak od tego, kiedy Sejm formalnie zaakceptuje nominację obecnego ambasadora RP w Izraelu.

Wcześniej informację o wydaniu agrement dla Magierowskiego potwierdziły PAP źródła w Polsce i USA. Informował o tym również amerykański portal Axios.

Magierowski, który sprawuje obecną funkcję od czerwca 2018 roku, przebywa w Warszawie po tym, jak polskie władze zdecydowały w sierpniu, by nie wracał do Izraela w wyniku dyplomatycznego sporu. Wcześniej był m.in. szefem biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP, podsekretarzem stanu w MSZ oraz dziennikarzem.

Ma zastąpić w Waszyngtonie Piotra Wilczka, który stanowisko ambasadora RP w USA objął w listopadzie 2016 roku.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM