Kukiz rozmawiał z Dudą o powołaniu sędziów pokoju. Zapowiedział, kiedy ustawa pojawi się w Sejmie

W październiku projekt ustawy ws. powołania instytucji sędziów pokoju powinien się pojawić w Sejmie - powiedział Paweł Kukiz. W tej sprawie spotkał się w czwartek wieczorem z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz wideo

Głównym tematem rozmów między prezydentem a liderem Kukiz'15, które odbyło się w czwartek wieczorem, była kwestia wprowadzenia do porządku prawnego instytucji sędziów pokoju. Nad tą kwestią pracował zespół powołany przy prezydencie, pod przewodnictwem prof. Piotra Kruszyńskiego, współautora białej księgi dla Kukiz'15 ws. sędziów pokoju. - Zmieścimy się we wcześniej ustalonym terminie, czyli w październiku ta ustawa powinna się pojawić w Sejmie - powiedział PAP Kukiz.

Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że nie wymagałyby powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Na spotkaniu był także zaproszony przez Kukiza Rafał Górski z inicjatywy "Obywatele decydują". - Przedstawiliśmy projekt ustawy o obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej. W naszej propozycji chodzi o digitalizację zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą. Prezydent wykazał zainteresowanie tymi propozycjami - powiedział lider Kukiz'15.

Sędziowie pokoju to jeden ze sztandarowych pomysłów Pawła Kukiza i jego Kukiz'15. Wraz ze wzrostem znaczenia czterech głosów Kukiza i jego współpracowników dla posiadania przez Zjednoczoną Prawicę większości w Sejmie, przyspieszyły rozmowy w sprawie realizacji pomysłów Kukiz'15.

DOSTĘP PREMIUM