Nieoficjalnie: PiS i Partia Republikańska z umową koalicyjną. Ludzie Bielana dostali dwie ministerialne posady

Prawo i Sprawiedliwość oraz Partia Republikańska mają już podpisaną nową umowę koalicyjną. W ramach nowego układu politycy związani z Adamem Bielanem otrzymają dwa ministerialne stanowiska oraz gwarancję wspólnego startu z list PiS-u w wyborach - podało radio RMF FM.
Zobacz wideo

Według informacji RMF FM, Republikanie otrzymali obietnicę startu z list PiS we wszystkich nadchodzących wyborach: do europarlamentu, w elekcji samorządowej oraz wyborze posłów i senatorów. Otrzymali także dwie ministerialne posady.

Ministrem sportu ma zostać Kamil Bortniczuk. "Drugim ministrem, choć bez teki, będzie Michał Cieślak, pracujący w kancelarii premiera" - podało RMF FM.

Zaznaczono, że podpisanie umowy z Republikanami nie oznacza końca dyskusji w Zjednoczonej Prawicy, bo teraz to Solidarna Polska domaga się większej reprezentacji w rządzie. "Ziobryści walczą o dodatkowy resort. Przynajmniej na razie zawieszone za to zostały rozmowy z Marcinem Ociepą i jego stronnikami. Były polityk Porozumienia konsekwentnie domaga się stanowiska ministra rozwoju, na co ma już nikłe szanse. PiS miało mu proponować funkcję ministra bez teki" - podało radio.

Nieporozumienie w Porozumieniu

Powstanie Partii Republikańskiej to wynik sporu, do jakiego doszło na początku roku w Porozumieniu, którego Adam Bielan był członkiem. Przekonywał wówczas, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem, a trzyletnia kadencja Gowina jako szefa partii upłynęła w kwietniu 2018 r.

W drugiej połowie czerwca odbył się Zjazd Republikański, na którym ogłoszono rozpoczęcie procesu rozłączenia partii Porozumienie z Partią Republikańską.

Po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Gowina, co miało miejsce na początku sierpnia, zarząd jego partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy. Z koalicją rządzącą współpracę kontynuuje Partia Republikańska, której liderem jest Adam Bielan.