Premier zapewnia: Polexit to fake news. Było też o opozycji, która "żyje złudzeniami zamiast faktami"

"Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie" - napisał w niedzielę wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Trudno uznać za przypadek, że wpis premiera pojawił się w kilka godzin po zakończeniu manifestacji przeciwników wyprowadzania Polski z UE. Najliczniejsza odbyła się w Warszawie, ale w sumie zorganizowano wczoraj ponad 100 demonstracji zwolenników pozostania Polskie w Unii Europejskiej.

"Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie. Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami zamiast faktami. Gdy chce się oszukać siebie i innych" – napisał Mateusz Morawiecki.

"Podobne orzeczenia były przecież wydawane we Francji, w Danii, w Niemczech, we Włoszech, w Czechach, w Hiszpanii czy w Rumunii. Stwierdzono w nich, że unijne instytucje czasami w pewnych działaniach wykraczają poza przyznane im w traktatach kompetencje – wchodząc w kolizję z krajowymi konstytucjami" – dodał premier.

Morawiecki przypomniał, że "podobnie stwierdzał już w przeszłości polski Trybunał Konstytucyjny". "Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy. Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosiæ ją w świat bajkowych opowieści. To miejsce obopólnych korzyści, ale również rzeczywistych wyzwań dla wszystkich krajów Unii. Wyzwań, do rozwiązywania których Polska musi stawać jako podmiot" – napisał na Facebooku szef rządu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM