Partia Kaczyńskiego skręca w prawo. Co na to premier? "On został bardziej spisiony, niż PiS zmorawiecczyzowany"

Sami dokleiliśmy Mateuszowi Morawieckiemu etykietkę technokraty spoza tego jądra PiS-owskiego. On jednak w swoim myśleniu jest bardzo bliski Jarosławowi Kaczyńskiemu - mówił Wojciech Szacki, analityk Polityki Insight.
Zobacz wideo

W dzisiejszym odcinku podcastu "Nasłuch" Polityki Insight Andrzej Bobiński i Wojciech Szacki rozmawiają o politycznych skutkach orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził nadrzędność prawa polskiego nad unijnym. Decyzja organu kierowanego przez Julię Przyłębską, według polityków opozycji, to pierwszy krok do wyprowadzenia Polski z Unii Europejską. Oznacza też wyraźny skręt na prawo Prawa i Sprawiedliwością.

Zdaniem Wojciecha Szackiego, nie tylko w sprawach unijnych widać taki zwrot partii Jarosława Kaczyńskiego. – Patrzę też na politykę ministra edukacji Przemysława Czarnka. Spójrzmy też na pana wicerzecznika Radosława Fogla, który z daleka wydaje się sympatycznym posłem, ale gdy pyta się go o wsparcie dla Roberta Bąkiewicza (lidera narodowców – red.), to opowiada, że jednym z ważnych osiągnięć rządu jest wspieranie różnych organizacji – mówił analityk Polityki Insight.

Dodał, że siłą rzeczy pozbycie się ze Zjednoczonej Prawicy Porozumienia Gowina, spycha rządzących na prawą stronę. Do tego te zmianę coraz wyraźniej widać też w języku polityków władzy. – Gdy Ryszard Terlecki i Marek Suski mówią o brukselskim okupancie, to jest to jednoznacznie kurs prawostronny – wskazywał Szacki.

Bobiński i Szacki zgodzili się, że w tym zwrocie na prawo odnajduje się też sam premier. – Sami dokleiliśmy Mateuszowi Morawieckiemu etykietkę technokraty spoza tego jądra PiS-owskiego. On jednak w swoim myśleniu jest bardzo bliski Jarosławowi Kaczyńskiemu. Bardziej Morawiecki został spisiony, niż PiS zmorawiecczyzowany – podsumował Szacki.

DOSTĘP PREMIUM