"Rz": Unia szykuje kompromis z Polską. Środki z Funduszu Odbudowy zostaną odblokowane?

Unia Europejska szykuje kompromis z Polską - podaje "Rzeczpospolita". Według dziennika na przyszłotygodniowym szczycie w Brukseli unijni przywódcy będą negocjować z Mateuszem Morawieckim formułę, która de facto potwierdzi prymat prawa europejskiego.
Zobacz wideo

"Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską. Ale jesteśmy przekonani, że polski rząd będzie starał się pójść w tej sprawie na kompromis" - dowiaduje się "Rz" w hiszpańskich źródłach rządowych. 

Z kolei źródła w Rzymie wskazują, że o ile Bruksela będzie się domagała respektowania prymatu prawa europejskiego "de facto", to już niekoniecznie "de iure". "Kompromis mógłby więc polegać na zobowiązaniu polskich władz do respektowania orzeczeń TSUE, w szczególności odnośnie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego mimo, iż orzeczenie TK pozostanie teoretycznie w mocy" - podaje dziennik. W zamian za to szybko miałby zostać odblokowany Fundusz Odbudowy dla Polski.

Szczyt przywódców unijnych ma się odbyć pod koniec przyszłego tygodnia i prawdopodobnie wtedy zostaną podjęte decyzję w tej sprawie. 

We wtorek zaś w Parlamencie Europejskim ma się odbyć debata na temat Polski. Eurodeputowani chcą rozmawiać o ostatnim orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej, który stwierdził, że wybrane przepisy Traktatu UE są niezgodne z polską konstytucją. W debacie, na wniosek rządu, uczestniczyć ma premier Mateusz Morawiecki.  

Dlaczego TK zajmował się prawem unijnym?

Przypomnijmy - premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Złożenie wniosku zapowiedziano po tym, gdy TSUE - odpowiadając w marcu na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego - orzekł, że "kolejne nowelizacje ustawy o KRS, które doprowadziły do zniesienia skutecznej kontroli sądowej rozstrzygnięć Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosków o powołanie kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego, mogą naruszać prawo UE". Według TSUE, jeżeli sąd krajowy uzna, że te zmiany naruszają prawo UE, to ma obowiązek odstąpić od zastosowania tych przepisów.

Natomiast 15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał zaś Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich.

DOSTĘP PREMIUM