"Premier dobitnie przedstawi w Strasburgu nasze racje". We wtorek debata w PE

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim mocno i dobitnie przedstawi nasze racje - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Na wtorek rano w europarlamencie zaplanowano debatę "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego" z udziałem m.in. premiera Polski i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
Zobacz wideo

- Jesteśmy aktywni w przedstawianiu naszych racji, o czym świadczy choćby zmiana stanowiska części elit, ale tez na przykład deklaracja kanclerz Angeli Merkel o konieczności dążenia do kompromisu - powiedział Szynkowski vel Sęk w TVP Info.

Dodał, że zmianę widać także w części mediów francuskich i niemieckich, co świadczyłoby, że aktywność strony polskiej odnosi skutek. - Jutro dalszy ciąg tej aktywności. Myślę, że warto śledzić wystąpienie premiera, ono będzie mocno i dobitnie przedstawiało nasze racje - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Debata w PE w związku z wyrokiem Trybunału Przyłębskiej

Morawiecki zabierze głos w debacie europosłów zorganizowanej w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK po rozpoznaniu wniosku premiera, uznał, że przepis Traktatu o UE w zakresie, w jakim przyznaje sądom krajowym kompetencje do pomijania w procesie orzekania przepisów konstytucji oraz orzekania na podstawie przepisów nieobowiązujących (uchylonych przez Sejm lub uznanych przez TK za niekonstytucyjne), jest niezgodny z konstytucją.

Za niekonstytucyjne uznane zostały również przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności aktu powołania sędziego przez prezydenta, kontroli legalności uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów, a także dające kompetencje do stwierdzania przez sąd krajowy wadliwości procesu nominacji sędziego, a w efekcie odmowy uznania za sędziego osoby powołanej na ten urząd zgodnie z konstytucja. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów prawa unijnego w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych wspólnocie przez Polskę w traktatach.

W poniedziałek premier skierował w poniedziałek list do unijnych przywódców, w tym m.in. do prezydentów i premierów krajów UE, w którym napisał m.in., że Polska pozostaje "lojalnym członkiem UE", ale wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot nie stanowiący już "sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw".

TOK FM PREMIUM