Morawiecki liderem rankingu zaufania, Trzaskowski depcze mu po piętach. Duda z dużym spadkiem [SONDAŻ]

Nowym liderem rankingu zaufania został Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. W październikowym badaniu wyprzedził Andrzeja Dudę, który zanotował najgorszy wynik od ponad trzech lat i znalazł się na trzecim miejscu. Na drugim zaś uplasował się Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

"Premierowi ufa 41,3 proc. badanych (-1,2 pkt proc. w porównaniu do wrześniowego rankingu IBRiS dla Onetu). Za nim z wynikiem 39,7 proc. zaufania (-1 pkt proc.) znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podium zamyka prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 38,1 proc. respondentów" - czytamy.

Onet zwraca uwagę, że Andrzej Duda odnotował najgorszy wynik od ponad trzech lat. W porównaniu do września stracił aż 6,3 pkt proc. To także trzeci raz w tym roku, gdy jego wynik spada poniżej 40 proc. Prezydent osiągał dużo lepsze notowania w okresie wyborczym.

Tuż za podium, na czwartym miejscu, znalazł się Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Pozytywnie ocenia go 36,8 proc. badanych, czyli o 1,6 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Na piątym miejscu uplasował się Donald Tusk, któremu ufa 31,2 proc. badanych - o 0,7 pkt proc. więcej niż we wrześniu. 

"Szóste miejsce w rankingu zaufania utrzymał lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W październiku zaufanie do niego deklarowało 30,2 proc. badanych. To spadek o 1,2 pkt proc. w porównaniu do wyniku z września" - czytamy dalej. 

Zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 29,8 proc. badanych, czyli o 1,5 pkt proc. więcej. Dalej znalazł się Tomasz Grodzki z wynikiem 28,8 proc., co w przypadku marszałka Senatu oznacza wzrost aż o 6 pkt proc. "Pierwszą dziesiątkę zamykają szef PKN Orlen Daniel Obajtek - 25,1 proc. (+0,1 pkt proc.) i marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 24,4 proc. (-2,6 pkt proc.)" - podaje Onet. 

Najwięcej w badaniu stracił minister zdrowia Adam Niedzielski, któremu obecnie ufa 19,5 proc. badanych, czyli aż o 7,9 pkt proc. mniej. Wyraźny spadek odnotował również Zbigniew Ziobro - ufa mu 19,2 proc. badanych, o 3,2 pkt proc. mniej niż miesiąc temu. 

Na dalszych miejscach znaleźli się m.in. Paweł Kukiz z zaufaniem na poziomie 18,5 proc. i minister edukacji Przemysław Czarnek z 15,2 proc. Na końcu rankingu znalazł się debiutujący w nim Robert Bąiewicz. Ufa mu jedynie 5,6 proc. badanych. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM