Donald Tusk wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej

Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Otrzymał ponad 97 proc. głosów - poinformowała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela.
Zobacz wideo

W powszechnym partyjnym głosowaniu, przeprowadzonym w sobotę 23 października między godz. 10 a 18 na jedynego kandydata Donalda Tuska, jak poinformowała Niedziela, głosowało ponad 11 tys. członków Platformy, czyli 97,4 proc.

Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii.

"Dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom. Pokonani niech nie opuszczają rąk. Jesteście wszyscy jedną drużyną, a najważniejsza gra dopiero przed nami. Jeśli uwierzycie w wygraną, Polacy uwierzą w was" - napisał na Twitterze sam Tusk.

PO wybrała władze w regionach

Oprócz przewodniczącego partii - politycy PO wybierali także regionalne władze. W większości województw kandydat był tylko jeden. Nie obyło się jednak też bez pewnych niespodzianek. Największą była przegrana Agnieszki Pomaski na Pomorzu. Posłanka PO miała poparcie Donalda Tuska, lecz mimo to - szefem pomorskich struktur został marszałek Mieczysław Struk.

W województwie opolskim szefem regionu ponownie został Andrzej Buła, który nie miał kontrkandydata. W Wielkopolsce przewodniczącym będzie znów Rafał Grupiński, który również był jedynym kandydatem na to stanowisko.

W województwie kujawsko-pomorskim szefem będzie dotychczasowy przewodniczący Tomasz Lenz. Jak podała kujawsko-pomorska PO, na Lenza głos oddało 89 proc. uprawnionych. Był jedynym kandydatem. W województwie świętokrzyskim szefem będzie Artrur Gierada, w Zachodniopomorskiem - Olgierd Geblewicz, a w Podlaskiem - Krzysztof Truskolaski.

Poseł Jacek Protas pozostanie szefem regionu warmińsko-mazurskiego. W wyborach na tę funkcję pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia, uzyskując 72 proc. głosów. Z kolei w województwie lubelskim szefem został były poseł Stanisław Żmijan, ze znaczną przewagą pokonując dwóch rywali - Piotra Górskiego i Grzegorza Nowakowskiego. 

Na Mazowszu szefem PO został Jan Grabiec.

W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę. Na Śląsku szefem partii pozostanie Wojciech Saługa. Natomiast na Dolnym Śląsku wybory wygrał poseł poseł Michał Jaros, pokonując prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM