Zerowy VAT na zdrową żywność? PSL złożył w Sejmie projekt ustawy
- Dziś składamy projekt ustawy o zdrowej żywności, o zerowym VAT na zdrową żywność - oświadczył Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, "jest to innowacyjny projekt, ale dający nadzieję wielu polskim rodzinom na lepsze warunki życia".
Według lidera PSL "drożyzna dobija Polaków, dobija budżety polskich rodzin i je niszczy". - My, w przeciwieństwie do partii rządzącej, bardziej kładziemy nacisk na zachowanie stabilności budżetu polskiej rodziny niż ministra finansów. Tym się zasadniczo różnimy - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
- Chcemy, żeby VAT na jak największą grupę produktów był zerowy: na warzywa, na owoce, na dobrą żywność, dobrej jakości - wyjaśnił.
Według Kosiniaka-Kamysza polska zdrowa żywność jest marką światową. - My nie mamy tak jak Czesi dobrych samochodów, produkowanych pod własną marką, nie mamy najnowocześniejszych technologii produkowanych pod własną marką, mamy pod własną marką polską zdrową żywność. To jest prawdziwy skarb narodowy. I dzisiaj chcemy, żeby ten skarb narodowy był dostępny w Polsce po przyzwoitych cenach - zaznaczył szef ludowców.
"Konsumenta nie będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb"
W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, autorstwa posłów KP-PSL, czytamy, że jego celem jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze. "Wysokie ceny żywności w szczególności dotyczą konsumentów, których budżety domowe procentowo wydają najwięcej na produkty spożywcze. Eksperci podkreślają, że ceny w sklepach będą rosły, w ujęciu rocznym w IV kwartale br. żywność może być droższa o 10-12 proc., choć obecne ceny już i tak są bardzo wysokie" - napisano.
Podkreślono w nim, że "analiza cen wyraźnie wskazuje na podwyżki wielu podstawowych produktów. "Mięso podrożało średnio o 32,6 proc., mimo wyraźnego spadku cen wieprzowiny, za co odpowiada rozprzestrzeniający się po Polsce ASF. Warzywa podrożały średnio o 17,8 proc. Cena nabiału rok do roku jest wyższa o 15,2 proc." - wymieniono.
"Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne polskie gospodarstwo domowe na żywność przeznaczało 27,77 procent ogółu wydatków konsumpcyjnych. Jeśli ceny nie przestaną rosnąć, polskiego konsumenta nie będzie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Projektodawcy proponują obniżenie stawki podatku VAT, co będzie przeciwdziałało negatywnym zjawiskom cenowym, przyczyni się do racjonalizowania kosztów ponoszonych przez konsumentów" - czytamy w uzasadnieniu.
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Koniec protestu osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Hartwich przekazała, kiedy opuszczą Sejm
-
Szef Lasów Państwowych rusza na "wielką batalię wyborczą" z rządem. "Władza próbuje prywatyzować państwo"
-
PiS plus Konfederacja równa się kolejny rząd? "Ona będzie Solidarną Polską do kwadratu"
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
- "Babciowe". Donald Tusk obiecuje nowe świadczenie. "Nikt na tym nie traci"
- Robert Lewandowski o "aferze premiowej". Zaskoczył kibiców
- PiSowscy wujowie - co mówią, co myślą? I czy waloryzacja 500 plus to będzie "game over" dla opozycji
- Ktoś odważy się aresztować Putina? Na pewno nie Węgry. "Sygnał dla świata"
- Miesiączka, podpaski, tampony - przestań się wreszcie wstydzić! Czy urlop menstruacyjny jest możliwy w Polsce