PiS zaliczył duży spadek poparcia. Drugi raz od 2019 roku [SONDAŻ]

W drugiej połowie października na PiS chciałoby zagłosować 28 proc. Polaków zapowiadających swój udział w wyborach. To o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie miesiąca - wynika z sondażu CBOS. Na KO chce głosować 17 proc. badanych, a na Polskę 2050 - 12 proc. Oba ugrupowania odnotowały wzrost notowań.
Zobacz wideo

Na Koalicję Obywatelską chce obecnie głosować o 2 pkt proc. więcej wyborców, a w przypadku ugrupowania Szymona Hołowni to wzrost na poziomie  1 pkt proc.

Na Konfederację chciałoby zagłosować 8 proc. wyborców, a na Lewicę - 5 proc. Poniżej progu wyborczego plasują się notowania PSL-Koalicji Polskiej - 3 proc. (w stosunku do poprzedniego pomiaru wzrost o 1 punkt).

CBOS podkreśla, że drugi z październikowych pomiarów przyniósł dość wyraźną zmianę w układzie sił na naszej scenie politycznej.  Na PiS (wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską) chce głosować 28 proc. dorosłych Polaków zapowiadających swój pewny udział w wyborach, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie października. Od momentu wyborów w październiku 2019 r. podobny w skali spadek notowań rządzącej partii (o 9 pkt) odnotowano tylko raz – w 2020 roku. "Co dziwne, również w podobnym okresie – między wrześniowo-październikowym pomiarem a sondażem z drugiej połowy października 2020 roku. Ówczesny spadek okazał się trwały i od tego czasu średnie notowania PiS kształtowały się już na niższym poziomie niż wcześniej" - czytamy w komentarzu do badania. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku wybuchły masowe protesty po wyroku w sprawie aborcji, jak wydał TK, którym kieruje Julia Przyłębska.

Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie października, chciałoby w nich wziąć udział 74 proc. uprawnionych do głosowania, o 4 pkt procentowe mniej niż w pierwszej połowie tego miesiąca.

Badanie zrealizowano w dniach od 18 do 28 października 2021 roku na próbie liczącej 1157 osób (w tym: 56,4 proc. metodą CAPI, 27,4 proc. – CATI i 16,2 proc. – CAWI).

TOK FM PREMIUM