750 nowych etatów dla Straży Granicznej i kolejny rządowy pełnomocnik. Minister o szczegółach budowy muru na granicy

Zapora na polsko-białoruskiej granicy będzie miała 180 km długości i 5,5 m wysokości. Rząd wyda na nią 1,6 mld zł. Do jej budowy powołał specjalnego pełnomocnika Marka Chodkiewicza. Ale to niejedyny etat, który specjalnie z tej okazji powstanie. - Rząd dedykuje 750 nowych etatów dla Straży Granicznej na wzmocnienie granicy wschodniej - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Zobacz wideo

Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. W ostatni piątek Sejm odrzucił główne senackie poprawki do tej ustawy, w tym tę dotyczącą cyklicznych sprawozdań z przebiegu inwestycji, a przepisy trafiły na biurko prezydenta. We wtorek Andrzej Duda podpisał ustawę.

W czwartek, na konferencji prasowej, szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że polska zapora ma być odpowiedzią na "wojnę hybrydową". - To reżim białoruski, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce i Unii Europejskiej, zdecydował się na wytworzenie sztucznego ruchu migracyjnego. Nasze państwo na to nie pozwoli - stwierdził.

Poinformował, że polska zapora powstanie na długości 180 km. Na granicy staną pięciometrowe stalowe słupy "zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego" - łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. - Bardzo mocno chcę podkreślić, że zastosujemy nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. To nie będzie tylko fizyczna, inżynieryjna zapora, ale będzie wyposażona w cały system perymetrii - powiedział Kamiński.

Nowe etaty dla Straży Granicznej

Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. - Dodatkowo wzmocnimy granicę nową grupą funkcjonariuszy. 750 etatów dla Straży Granicznej rząd dedykuje na wzmocnienie granicy wschodniej - poinformował minister.

Jak dodał, zapora na granicy z Białorusią ma powstać do końca pierwszego półrocza 2022 roku.

Minister przedstawił też nowo powołanego pełnomocnika ds. budowy zapory na granicy z Białorusią. - To Marek Chodkiewicz. Całe życie zawodowe jest związany z budownictwem, zarządzał wielomiliardowymi inwestycjami. Był wiceministrem infrastruktury i nadzorował budowę dróg krajowych, a także samorządowych. Był dyrektorem w PKN Orlen, gdzie nadzorował wielomiliardowe budowy. Był też dyrektorem generalnym w NIK - mówił szef MSWiA.

Zapora za 1,6 mld zł

Przygotowana przez MSWiA ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Zakłada, że inwestycja ta będzie celem publicznym, a formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Szacowany koszt budowy zapory to 1 mld 615 mln zł. W skład tej kwoty wchodzi 1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria).

Ustawa zakłada, że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Nie będzie wymagane uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień. Na wniosek KG SG właściwe organy niezwłocznie przedstawią natomiast stanowisko bądź udzielą wsparcia w związku z inwestycją, w tym przez możliwą minimalizację zagrożeń dla środowiska. Ustawa przewiduje tez możliwość wywłaszczenia obywateli z nieruchomości niezbędnej do budowy zapory. Wydatki na wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia pokryją wojewodowie.

TOK FM PREMIUM