Trzaskowski: Pełna odpowiedzialność za Marsz Niepodległości jest na barkach rządzących

Pełna odpowiedzialność za Marsz Niepodległości jest na barkach rządzących - powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W ten sposób skomentował decyzję o nadaniu marszowi charakteru państwowego.
Zobacz wideo

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, pytana przez dziennikarzy w Sejmie, stwierdziła, że Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. - Przed chwilą zostało ogłoszone, że marsz będzie miał charakter państwowy - powiedziała Czerwińska. - Apelujemy o godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru - dodała.

Jak podkreślił prezydent Warszawy podczas swojej wtorkowej konferencji, "w tej chwili odpowiedzialność za to, co się będzie działo, spoczywa na barkach rządu i policji"

Zaznaczył, że "na apel, żeby to rząd brał odpowiedzialność za wspólne nasze święto odzyskania niepodległości, rządzący postanowili odpowiedzieć w ostatniej chwili". - Nie ma miejsca na nacjonalistyczne hasła, nie ma miejsca dla osób, które pochwalają ustrój totalitarny, nie ma miejsca na hasła, które s± z gruntu rzeczy hasłami nazistowskimi - dodał Trzaskowski.

- Warszawa jest zbyt mocno naznaczona krwią tym, którzy walczyli z faszyzmem - podsumował prezydent Warszawy.

We wtorek szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk poinformował, że podjął decyzję, aby nadać Marszowi Niepodległości status formalny. "W obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach" - poinformował Kasprzyk.

W komunikacie przesłanym PAP podkreślił, że rocznica odzyskania niepodległości "jest dla Polaków powodem do dumy, a świętowanie 11 listopada było zawsze okazją do zademonstrowania patriotyzmu". "Tak było również w tragicznych czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz w czasie zniewolenia komunistycznego, gdy zabraniano Polakom manifestować przywiązanie do idei niepodległościowej. Dziś w obliczu sytuacji na polskiej granicy demonstracja naszego patriotyzmu nabrała szczególnego znaczenia" - ocenił.

Szef UdSKiOR zaapelował "o wsparcie wszystkich, których ł±czy miłość do Ojczyzny, biało-czerwona flaga i dumny Orzeł Rzeczpospolitej Polskiej". "Swoim uczestnictwem zamanifestujemy nasze przywi±zanie do najcenniejszego daru, jakim jest Niepodległość Rzeczpospolitej" - podsumował.

Przypomnijmy, że przed rokiem - oprócz starć z policją i ataku na jeden ze sklepów - podczas Marszu Niepodległości zostało podpalone jedno z mieszkań na trasie przemarszu. Uczestnicy manifestacji rzucali w stronę jednej z kamienic racami - jedna wpadła do mieszkania i wywołała pożar.

TOK FM PREMIUM