Szef Rady Europejskiej przyjedzie do Polski. Charles Michel ma rozmawiać o sytuacji migracyjnej

W środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyjedzie do Polski w związku z sytuacją migracyjną na granicy polsko-białoruskiej - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Podczas wizyty w Polsce Michel ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Zobacz wideo

Źródło PAP informuje, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ma spotkać się w środę z premierem Morawieckim, by rozmawiać o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. O zmianie środowego programu zajęć Michela i wpisaniu do niego spotkania z Morawieckim poinformował również na Twitterze rzecznik szefa Rady Europejskiej, Barend Leyts.

Przypomnijmy, od wielu tygodni trwa tam kryzys migracyjny. Tysiące migrantów koczują w lasach w pasie przygranicznym, tkwiąc w kleszczach polskich i białoruskich pograniczników. W poniedziałek kryzys wyraźnie się zaostrzył - od rana na wysokości przejścia granicznego w Kuźnicy zbierała się coraz większa grupa migrantów, których w drodze do granicy eskortowały białoruskie służby. Przedstawiciele rządu informowali, że jest to "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". W związku z tymi wydarzeniami przejście w Kuźnicy zostało zamknięte do odwołania.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zwołał naradę na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbył się sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów MSWiA, MSZ i MON.

We wtorek zostało w Sejmie zwołane nadzwyczajne posiedzenie, podczas którego przedstawiciele rządu informowali o sytuacji na granicy.

Stan wyjątkowy

Straż Graniczna podaje, że od początku roku zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

Do strefy stanu wyjątkowego nie mają wstępu między innymi dziennikarze czy medycy-wolontariusze, choć o dopuszczenie tych drugich apelował niedawno sam prymas Wojciech Polak. 

TOK FM PREMIUM