Miesięcznica smoleńska ważniejsza niż Sejm? "Prezes Kaczyński wyzdrowiał"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu, bo - jak mówił premier Morawiecki - zmogła go choroba. Kilkanaście godzin później mógł już jednak uczestniczyć w obchodach miesięcznicy smoleńskiej.
Zobacz wideo

Wtorkowe, nadzwyczajne posiedzenie Sejmu dotyczyło kryzysu na polsko-białoruskiej granicy i - jak przyznała na jego wstępie sama marszałek Elżbieta Witek - to "jedna z najważniejszych od lat" debat w polskim parlamencie. W tej jak "ważnej" debacie nie wziął jednak udział prezes partii rządzącej i wicepremier odpowiadający za bezpieczeństwo Jarosław Kaczyński.

- Chciałbym przeprosić w imieniu pana prezesa Kaczyńskiego za jego nieobecność, zmogła go choroba. Choroba nie wybiera - tłumaczył Mateusz Morawiecki. 

Kilkanaście godzin później - mimo choroby - wicepremier ds. bezpieczeństwa wziął jednak udział w obchodach miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. 

Nieobecność prezesa PiS w Sejmie i obecność na placu Piłsudskiego wywołała szereg komentarzy w mediach społecznościowych.

"Mamy prawo poważnie się obawiać o nasz kraj. Naczelnik państwa ignoruje (dziś wiemy, że pod fałszywym pretekstem) debatę o największym kryzysie międzynarodowym z udziałem Polski po 1989 roku, ale zdrowieje na miesięcznicę. Tu i teraz go nie obchodzi, liczy się tylko historia" - napisał Rafał Madajczak z Gazeta.pl.

"Prezes wyzdrowiał" - zauważyła Dominika Długosz z "Newsweeka".

Udział w porannych uroczystościach to niejedyne wydarzenie - związane z miesięcznicą smoleńską, jakie na środę zaplanował prezes PiS. Jak podawała we wtorek w południe Polska Agencja Prasowa, "wieczorem, o godz. 19.00, prezes PiS weźmie udział we mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a o godz. 21.00 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 103. rocznicę przyjazdu marszałka do Warszawy".

"Na pl. Piłsudskiego będzie miało też miejsce wystąpienie Kaczyńskiego, a następnie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza" - zapowiada PAP.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM