Trzaskowski: Żadna władza nie posunęła się do tego, aby święto narodowe "oddać we franczyzę" narodowcom
W czwartek w Polsce świętowana jest 103. rocznica odzyskania niepodległości. Przez stolicę po raz kolejny przejdzie Marsz Niepodległości, którego organizatorami od lat są środowiska narodowe. Aby umożliwić jego legalne przejście w tym roku, zgromadzeniu nadano status formalny - sprawa rejestracji marszu jako zgromadzenia cyklicznego trafiła bowiem do sądów, gdzie zapadły orzeczenia niekorzystne dla organizatorów.
Obchodom Święta Niepodległości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poświęcił w czwartek wpis na Facebooku, podkreślając, że w opowieściach rodzinnych z II RP jawiło się ono jako "święto radosne i podniosłe", mimo że obchodzono je tylko dwa razy pod koniec lat trzydziestych. "Oczywiście także przed wojną nie obywało się bez oskarżeń władzy przez opozycję o wykorzystywanie 11 listopada w celach propagandowych - ale był to jednak dzień dumy - moment demonstracji szacunku dla państwa" - napisał.
"Po upadku komunizmu bywało różnie - żadna władza nie posunęła się jednak do tego, aby święto narodowe "oddać we franczyzę" narodowcom - elementom skrajnym, pełnym pogardy dla każdego, kto myśli inaczej. Jacy to ludzie widzieliśmy rok temu na ulicach Warszawy, widzieliśmy podczas demonstracji naszego przywiązania do Unii Europejskiej, kiedy próbowali zagłuszać i wykpiwać Bohaterki naszego miasta - naszego kraju" - czytamy we wpisie.
Zdaniem prezydenta Warszawy "cyniczna władza PiS" robi to celowo - "hoduje i wspiera skrajne organizacje, aby ktoś mógł robić to, w co oni wierzą, ale czego robić otwarcie im nie wypada". "PiS zamiast zorganizować marsz niepodległości w sposób bezpieczny i otwarty dla wszystkich, postanowił uhonorować jednego pana z wyrazem nienawiści wiecznie przyklejonym do twarzy. W dniu, w którym my świętowaliśmy tytuł Warszawianki Roku z Panią Wandą Traczyk-Stawską rządzący postanowili dać państwową licencję ludziom, którzy zapraszają na marsz, publikując w sieci plakaty zrobione na wzór niemieckich obwieszczeń podczas okupacji anonsujących śmierć Polek i Polaków" - pisze Trzaskowski.
Prezydent Warszawy przyznał jednocześnie, że większość ludzi, którzy uczestniczą w marszach i paradach, "chce po prostu godnie i w spokoju świętować rocznicę odzyskania niepodległości". "My też mamy do tego prawo. I będziemy to robić pod Grobem Nieznanego Żołnierza, pod pomnikami Bohaterów, na rodzinnych grobach, na spacerach, przy rodzinnym stole. Niech to będzie dzień uroczysty i podniosły. Tego wszystkiego szczerze życzę nam wszystkim" - zakończył.
Marsz ruszy w czwartek o godz. 13 z ronda Dmowskiego. Uczestnicy przejdą na błonia Stadionu Narodowego.
-
"Janusz Kowalski nawet gatunków zbóż nie odróżnia". Były minister punktuje: Premier kpi sobie z rolnictwa
-
PiS z Konfederacją będą rządzić po wyborach [Sondaż Ipsos dla TOK FM i OKO.press]
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Skazany za napaść na Polaków w Rimini domaga się ponownego procesu
-
Putin słaby jak nigdy? Ekspert przekonany. "On co rano kombinuje, kto go dzisiaj chce zaciukać"
- Zmiana czasu na letni. To już tej nocy. Ważne ostrzeżenie
- Klimatyczna bomba tyka i "może nas wessać". "Robimy sobie ten kryzys za własne pieniądze"
- Urlop z powodu siły wyższej. Zmiany w Kodeksie pracy dadzą pracownikom dodatkowe dwa dni wolnego
- PiSowska inżynieria dusz, pociąg w kościele i zepsuta kapusta, czyli Babciu - przepraszam. [603. Lista Przebojów TOK FM]
- Wielka Orda i jej "Mieszko", Glińscy, Nikitin i inni. Od wschodniej Ukrainy, aż po dalekie Indie.