Rozprawy online i punkty sądowe w każdej gminie. Zbigniew Ziobro przedstawił założenia reformy sądów

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro, szef resortu, zapowiedział, że obecnie działające sądy rejonowe będą miały statut sądów okręgowych. W każdej gminie ma zostać też utworzony punkt sądowy, a obywatele będą mogli uczestniczyć online w rozprawach.
Zobacz wideo

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że prezentowana reforma sprowadza się do likwidacji wielu obszarów biurokratycznie rozbudowanej machiny sądownictwa. Jak zapewnił, po zmianach sędziowie - zamiast angażować się w prace biurokratyczne - zajmą się orzekaniem.

- W 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować z jednej strony sądy regionalne - będzie ich 20 - ale z drugiej strony też sądy okręgowe. Nie likwidujemy żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który dzisiaj działa, nie zostanie zlikwidowany - zapewnił. Dodał, że obecnie działające sądy rejonowe będą miały statut sądów okręgowych. 

Zapowiedział, że sędziowie będą mieli jeden status. - Dzisiaj są sędziowie sądów rejonowych, sądów okręgowych, sądów apelacyjnych. Tworzą się rozmaite też grupy interesów w obszarze sądownictwa, my chcemy z tym raz na zawsze skończyć. Chcemy, żeby każdy sędzia był sobie równy, aby każdy sędzia był raz jeden powoływany w drodze nominacji prezydenckiej i powierzano mu na cały okres jego służby tę władzę sędziowską, by nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych - stwierdził.

Mówił też, że nowe rozwiązania łączą się z poprawą statusu finansowego sędziów szeregowych, a dzisiaj różnice w zarobkach między sędziami o takim samym stażu sięgają 4 tys. zł. - To zostanie całkowicie zlikwidowane, zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy - powiedział.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że 30 tys. pracowników sądów "dostanie gwarancję pracy na dotychczasowych stanowiskach. Wynagrodzenia zostaną również utrzymane. Nikt nie straci pracy". A dodatkowo - jak dodał - "zostanie podniesiona ranga kadry urzędniczej". - Zostaną oni objęci ochroną tak, jak funkcjonariusze publiczni - podkreślił wiceminister.

Punkty sądowe w każdej gminie i rozprawy online

Zapowiedział też stworzenie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, punktów sądowych w każdej gminie, również - jak dodał - "w takich gminach, w których nigdy do tej pory nie było sądu".

- Chcemy, żeby samorządy mogły w porozumieniu z sądami zakładać punkty sądowe w gminach, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli, w którym obywatel będzie mógł dowiedzieć się o stanie jego sprawy, o wyznaczonych terminach, o wylosowanym składzie i uczestniczyć w rozprawie online - powiedział Ziobro.

Jak dodał, sądy mają się stać "bardziej dostępne dla obywateli, dla przedsiębiorców na przysłowiowy telefon, smartfon, aby każdy poprzez aplikację, którą ściągnie na swój telefon, mógł dowiadywać się o stanie sprawy, mógł przekazywać i odbierać pisma sądowe i mógł uczestniczyć on-line w rozprawach, które są w toku".

Wyraził też nadzieję, "że ta reforma związana ze zmianami, o których mówimy w zakresie ustroju sądów powszechnych, zyska powszechne poparcie również w polskim parlamencie". -  Wcześniej oczywiście będziemy chcieli nadać temu projektowi status projektu rządowego. Przynajmniej o taki będę wnioskował. Mam nadzieję, że poprzez pracę rządu, będziemy mogli jeszcze podyskutować o szczegółach wprowadzonych zmian - oświadczył Ziobro.

TOK FM PREMIUM