Jarosław Kaczyński ma z kim przegrać [NOWY SONDAŻ DLA "GW"]

Opozycja ma szanse pokonać Prawo i Sprawiedliwość pod warunkiem, że do wyborów poszłaby razem - wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej".
Zobacz wideo

Pierwsze miejsce w sondażu poparcia partii politycznych zajmuje niezmiennie Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma 30 proc. poparcia. "To o dwa punkty procentowe mniej niż przed miesiącem i o 6 punktów mniej niż przed rokiem" - przypomina "GW". 

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 24 proc., o jeden punkt procentowy mniej niż w październiku (kiedy miała 25 proc.). Dziennik zwraca jednak uwagę, że maleje dystans między PiS a największą partią opozycyjną. Jeszcze na początku roku dzieliło je kilkanaście punktów procentowych, teraz już tylko 6.

Trzecie miejsce należy z kolei do partii Szymona Hołowni, która z kolei znacznie poprawiła notowania - w październiku miała 10 proc., a teraz ma 14 proc. 

Wzrost poparcia zaliczyła także Konfederacja - z 6 do 9 proc. Niewiele mniej zdobyła Lewica - 8 proc., więcej o jeden punkt procentowy w stosunku do ubiegłego miesiąca. 

Lewica uzyskałaby tyle samo, czyli 7 proc., Konfederacja nieco by zyskała, bo mogłaby liczyć na 11 proc. Lista Kosiniaka-Kamysza i Gowina pod progiem z wynikiem 4 proc.

Tusk i Hołownia razem do wyborów?

Kantar, który przeprowadzał sondaż dla "GW", spytał wyborców, jak głosowaliby, gdyby wspólną listę w wyborach wystawił Tusk oraz Hołownia (czyli KO z Polską 2050). Jak podaje dziennik, taka lista  mogłaby liczyć na 39 proc., a PiS - na 28. "Koalicja Tuska z Hołownią miałaby nawet szansę na samodzielną większość w Sejmie, czyli więcej niż 231 głosów. Pod warunkiem, że poza parlamentem znalazłaby się Koalicja Polska - PSL" - czytamy w "Wyborczej".

TOK FM PREMIUM