Kolejny sondaż, w którym PiS notuje straty. Coraz więcej niezdecydowanych

Listopadowy sondaż Kantar potwierdza, że poparcie dla Zjednoczonej Prawicy maleje. W porównaniu z październikiem spadło o 3 punkty procentowe. W tym badaniu koalicja Obywatelska i Polska 2050 uzyskały łącznie większe poparcie niż obóz rządzący.
Zobacz wideo

Na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 29 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską - 24 proc., na Polskę 2050 - 10 proc., na Lewicę - 7 proc., na Konfederację - 5 proc. - wynika z listopadowego sondażu Kantar Public. Progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL-Koalicja Polska z 4 proc. poparcia, Kukiz'15 - 2 proc., Porozumienie - 1 proc. Z kolei co dziesiąty badany (11 proc.) pytany o preferencje partyjne wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

W porównaniu z październikiem - podaje Kantar Public - poparcie dla PiS (z Solidarną Polską i Republikanami) spadło o 3 punkty procentowe, dla KO o 1 punkt proc. dla Konfederacji - o 1 punkt proc. Poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej wzrosło o 1 punkt proc. Polska 2050, Lewica, Kukiz'15 oraz Porozumienie nie odnotowały zmian.

Według sondażu, chęć udziału w wyborach zgłosiło 67 proc. badanych (w tym 28 proc. zdecydowanie); przeciwną deklarację złożyło 22 proc. badanych (w tym 11 zdecydowanie); 11 proc. nie miało zdania.

"Od sierpnia obserwujemy delikatny trend spadkowy w poparciu dla Prawa i Sprawiedliwości, a w efekcie wynik jest nieco niższy niż ten, który partia osiągnęła w zeszłym roku. Jednocześnie wzrósł odsetek osób, które nie potrafią wybrać konkretnej partii, na którą zagłosują; najprawdopodobniej wyborcy, którzy zrezygnowali z oddania głosu na PiS, nie znaleźli alternatywy" - napisano w komentarzu.

Sondaż został przeprowadzone 12-17 listopada br. na reprezentatywnej 968-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Preferencje partyjne badano w grupie a w grupie 643 osób, które zadeklarowały udział w wyborach. Sondaż przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Tusk i Hołownia razem do wyborów?

Kantar, który przeprowadzał także sondaż dla "Gazety Wyborczej", spytał wyborców, jak głosowaliby, gdyby wspólną listę w wyborach wystawił Tusk oraz Hołownia (czyli KO z Polską 2050). Jak podaje dziennik, taka lista mogłaby liczyć na 39 proc., a PiS - na 28. Koalicja Tuska z Hołownią miałaby nawet szansę na samodzielną większość w Sejmie, czyli więcej niż 231 głosów. Pod warunkiem, że poza parlamentem znalazłaby się Koalicja Polska - PSL.

Gdyby KO i Polska 2050 do wyborów szły osobno, PiS - wedle tego sondażu - miałoby 30 proc. poparcia, KO - 24 proc., partia Szymona Hołowni - 14 proc., Konfederacja - 9 proc., a Lewica - 8 proc. Lista Kosiniaka-Kamysza i Gowina znalazłaby się pod progiem z wynikiem 4 proc.

Z kolei według poniedziałkowego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, PiS uzyskałoby 30,6 proc. głosów, KO 21,7 proc., Polska 2050 13,3 proc., Lewica 7,7 proc., Konfederacja 5,8 proc., a PSL 5,1 proc. - wynika z opublikowanego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM