Tarcza antyinflacyjna. Minister finansów podał, kiedy rząd zamierza ją ogłosić

Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro - powiedział w środę w Sejmie minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz wideo

- Tarcza antyinflacyjna będzie ogłoszona w tym tygodniu, a spodziewam się, że nawet i jutro. Pan premier przekaże wszystkie szczegóły, bo one są jeszcze uzgadniane w ministerstwie, ale cel jest taki, aby pomóc najbiedniejszym w społeczeństwie i zamortyzować skutki inflacji – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zwołano je w celu przedstawienia przez resort finansów i NBP "informacji na temat drastycznego wzrostu cen towarów i usług w Polsce."

Kościński zaznaczył, że rozwiązania z tarczy będą obowiązywać przez pewien okres. - To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań – dodał minister finansów.

Powiedział także, że odczyty inflacji s± wysokie, ale nie wynika to z działań rządu, tylko wzrost inflacji spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, na które rząd nie ma wpływu. - Podwyższona inflacja to cena dynamicznego odbicia po pierwszej fali pandemii, a sytuacja na rynku pracy w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej – dodał Tadeusz Kościński.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM