Jak sprawdzać certyfikaty covidowe, nie sprawdzając ich? Minister Niedzielski mówi, że się da

Rząd nie wprowadził ani przepisów, ani mechanizmów pozwalających na kontrolowanie certyfikatów covidowych. Ale minister zdrowia zasugerował, że przedsiębiorcy - już dziś, na podstawie rozporządzenia - mogą to robić. W skrócie: należy wymagać od klientów, by udowodnili, że nie są niezaszczepieni.
Zobacz wideo

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszał zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa, a w szczególności z pojawieniem się nowego wariantu o nazwie omikron. Obostrzenia zakładają m.in. zmniejszenie limitu osób, które mogą brać udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, wchodzić do kin, restauracji, pływalni czy kościołów. Co ważne, limity te nie dotyczą osób zaszczepionych.

W czasie konferencji padło jednak pytanie o to, jak właściciel restauracji, hotelu czy bileter w kinie ma sprawdzić, czy osoba wchodząca jest zaszczepiona, czy nie. W Polsce nie ma przepisów pozwalających na kontrolowanie certyfikatów covidowych. Minister Niedzielski podziękował za pytanie i przekonywał, że jest możliwość, żeby sprawdzać certyfikaty - bez ich sprawdzania.

Nie ma ustawy, jest "recepta" na sprawdzanie certyfikatów

- Rozporządzenie daje organizatorom możliwości, żeby w ramach organizowanego przedsięwzięcia określali regulaminy, które wewnętrznie mogą oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit uczestników, to wpuszcza się do limitu, a jeśli zostaje przekroczony, to domyślna jest zgoda osoby okazującej paszport, żeby wejść. Jeśli osoba ta go nie okazuje, to nie wejdzie. I tak powinny być skonstruowane regulaminy - stwierdził szef resortu zdrowia. 

To przerzucanie odpowiedzialności na przedsiębiorców - podsumowała w "Wywiadzie politycznym" Katarzyna Lubnauer z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem władza przyjmuje postawę: "Nie damy wam żadnych narzędzi prawnych czy informatycznych do sprawdzania paszportów, ale będziemy wymagali, żeby osób na sali było 50 proc. No chyba że chcecie wpuścić zaszczepionych".

- Co, jeśli ktoś ma sprzedane bilety, przyjęte zgłoszenia na imprezy? Kiedy limit zostanie przekroczony, będzie mówił: "proszę udowodnić, że jest pan zaszczepiony"? Stawiamy przedsiębiorców w takiej sytuacji, że oni będą w środku tej awantury, bo rząd nie chce wziąć żadnej odpowiedzialności - mówiła posłanka. Wspominała spotkanie z kierownictwem resortu zdrowia, w którym brał udział m.in. wiceminister Waldemar Kraska i szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos. - Widziałam przerażenie w oczach, kiedy poseł Piecha mówił, że dobrze, żeby certyfikat covidowy coś w Polsce znaczył. Kraska zmieniał temat, a Latos opowiadał coś dziwnego, żeby zagadać - relacjonowała.

Będą mandaty za nieprzestrzeganie limitów

Minister Niedzielski w czasie konferencji deklarował, że rząd pracuje nad tym, żeby "do ustawy dokleić możliwość weryfikowania" certyfikatów covidowych. - Ale to jest kwestia przygotowania ustawy. Teraz w tych wydarzeniach, których dotyczą limity, przedsiębiorcy, organizatorzy mogą takie środki wykorzystywać - przekonywał. Jednocześnie zapowiedział, że więcej będzie kontroli wobec przedsiębiorców. - Jeśli będziemy widzieli, że limity nie są przestrzegane, to będzie podstawa do wręczania mandatów - ostrzegał. 

DOSTĘP PREMIUM