Obniżka akcyzy na paliwa i prąd. Jest decyzja rządu. Premier: To jeden z najbardziej szczodrych pakietów

To jeden z najbardziej szczodrych pakietów antyinflacyjnych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając rozwiązania, które mają przeciwdziałać wzrostom cen w Polsce.
Zobacz wideo

- Dzisiaj przystąpiliśmy do realizacji założeń dotyczącej tarczy antyinflacyjnej. Ma ona chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wśród rozwiązań, jakie mają zostać wprowadzone tarczą antyinflacyjną, są obniżki podatków. - Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. To duży koszt dla budżetu, ale ważna korzyść dla obywateli, zwłaszcza tych, którzy ogrzewają gazem swoje domy - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodał także, że obniżki obejmą również energie elektryczną. - Znosimy akcyzę na energię elektryczną, a stawkę VAT na energię obniżamy z 23 do 8 proc. na trzy miesiące - zaznaczy premier.

Wskazał, że w przypadku paliw - poza obniżeniem akcyzy oraz spadkiem opłaty emisyjnej do zera - mają także nastąpić zmiany w podatku detalicznym. - Paliwa nie będą zaliczane do podatku handlowego, co powinno obniżyć cenę paliwa o kilkanaście groszy. Łącznie z innymi działaniami może to doprowadzić do obniżki ceny paliw na litrze o 20-25 groszy, a optymiści mówią, że nawet o 30 groszy - powiedział Morawiecki.

Premier poinformował, że dodatek osłonowy trafi do blisko 1,5 mln kolejnych gospodarstw domowych, łącznie będzie to już blisko 7 mln gospodarstw domowych. - Wdrażamy dodatek osłonowy wynikający z podnoszonych cen przez różnych producentów; dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie on od 400 zł do nawet 1100 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego - mówił. - Jeśli w II kwartale przyszłego roku inflacja nie będzie pokazywała istotnych tendencji malejących, to będziemy działać dalej, będziemy wspierać polskich obywateli - podkreślił szef rządu.

Jak poinformował, Rada Ministrów przyjęła we wtorek "te rozwiązania, które muszą zostać przyjęte ustawowo, a te, które można wdrożyć rozporządzeniami, są również już procedowane".

DOSTĘP PREMIUM