Stacje paliw mają poinformować klienta, że rząd obniżył akcyzę. Ekspertka: To może być narzędzie obosieczne

Rząd chce ogłaszać na każdej stacji benzynowej w Polsce, że obniżył akcyzę na benzynę. Na każdej z kas ma zostać umieszczona informacja o redukcji podatków na pięć miesięcy - do końca maja 2022 r. - Rozumiem, że to ma dawać taki efekt, że jak klient przyjdzie i zobaczy, że cena jest dalej wysoka, to się oburzy na stację i przestanie na niej tankować - zastanawiała się w TOK FM Hanna Cichy, analityczka ds. gospodarczych.
Zobacz wideo

Projekt ustawy obniżającej akcyzę na paliwo i prąd został we wtorek przyjęty przez rząd. Proponowane rozwiązania są elementem zapowiedzianej tarczy antyinflacyjnej. Jak mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, tarcza ma "chronić polskie rodziny i polskie budżety domowe przed wzrostem cen".

Skierowany do Sejmu projekt przewiduje m.in. czasową obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Jak podano w uzasadnieniu projektu, obniżenie stawek akcyzy powinno oznaczać spadek cen paliw na stacjach. Łączny koszt dla budżetu proponowanych zmian to ponad 1,5 mld zł.

Warto zwrócić uwagę, że w projekcie zapisano obowiązek umieszczenia przy kasach na stacjach paliwowych czytelnej informacji o obniżkach opodatkowania paliw.

"Do dnia 31 maja 2022 r. sprzedawca dokonujący sprzedaży paliw silnikowych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych paliw, czytelną informację, że od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 31 maja 2022 r. obowiązuje obniżona akcyza na paliwa silikowe…" - czytamy w dokumencie.

"Czy na państwowych i prywatnych stacjach - małych, dużych - będzie informacja, że rząd PiS i Pan premier Mateusz Morawiecki obniżył tu ceny? No to mamy jakieś 7800 dodatkowych ogłoszeń wyborczych" - skomentował w mediach społecznościowych red. Maciej Głogowski z TOK FM.

Awanturujący się klient na stacji

Do tego zapisu w TOK FM Hanna Cichy, analityczka ds. gospodarczych z Polityki Insight. Mówiła, że rząd w ten sposób może chcieć się "ubezpieczyć" na wypadek, gdyby właściciele stacji z paliwami skorzystali z okazji i zamiast obniżyć ceny, podwyższyli swoje marże.

- Rozumiem, że to ma dawać taki efekt, że jak klient przyjdzie i zobaczy, że cena jest dalej wysoka, to się oburza na stację i przestanie na niej tankować - mówiła, powątpiewając, że to przyniesie taki właśnie efekt.

Nazwała ten zapis narzędziem "obosiecznym". - Bo fajnie, jak ceny paliw spadają, ale co się stanie, jeśli wydarzy się coś na rynku globalnym, w związku z czym ropa znowu pójdzie do góry, a karteczka o obniżce będzie dalej wisiała, gdy benzyna będzie znowu kosztowała około 6 zł za litr - stwierdziła, sugerując, że to jeszcze bardziej rozwścieczy klienta i wtedy obwini rząd za nieskuteczność.

Premier ostrzega przedsiębiorców

Warto przypomnieć, że już we wtorek premier ostrzegał przedsiębiorców przed zarabianiem na cenach benzyny i zapowiadał kontrole na stacjach. - Drodzy przedsiębiorcy, apeluję o rzetelne podejście do kształtowania marż, nie wykorzystujcie tej sytuacji dla podniesienia swoich marż. My obniżamy podatki po to, by trafiły one do kieszeni obywateli - apelował szef rządu.

- Nie wyobrażam sobie, by UOKiK sprawdzał marże we wszystkich firmach, bo to można robić tylko w przypadku dużych podmiotów podejrzewanych o zmowę rynkową, w tym przypadku w sprawie wysokości marż. Ale w przypadku małych firm to już nie jest możliwe - komentował słowa premiera w TOK FM ekonomista prof. Michał Brzeziński. I przyznawał, że mogą się znaleźć przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wykorzystać sytuację na rynku.

Obniżki na paliwa i energię

Według projektu ustawy, w przypadku przeniesienia całej obniżki akcyzy na końcową cenę paliw olej napędowy i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa od 20 do 31 grudnia br. byłyby tańszy o 8 gr/l, z VAT 10 gr/l, a od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. o 5 gr/l, z VAT o 6 gr/l.

W przypadku benzyn silnikowych od 20 do 31 grudnia br. obniżka mogłaby wynieść 14 gr/l, z VAT 17 gr/l, a od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. - 11 gr/l, z VAT 14 gr/l. Jeśli chodzi o gaz skroplony (LPG), obniżka wyniosłaby 15 gr/l, z VAT 18 gr/l.

W projekcie zaproponowano także wprowadzenie do 31 maja przyszłego roku zwolnienia od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe. Ponadto projekt czasowo (od 1 stycznia do 31 maja 2022) wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej. - Należy przypuszczać, że okresowe wyłączenie z opodatkowania sprzedaży paliw na rzecz konsumentów będzie miało wpływ na spadek ich cen na stacjach paliw - oceniono w uzasadnieniu.

TOK FM PREMIUM