"Legislacyjna jazda po bandzie". Budka o tym, jak PiS "dopisuje" sobie poprawki

Do kodeksu postępowania cywilnego większość rządowa dopisała poprawki, dotyczące zupełnie innych ustaw, m.in. zdrowotnych, co jest skandaliczną praktyką legislacyjną i kpiną z parlamentu - powiedział w środę dziennikarzom szef klubu KO Borys Budka.

Komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach pozytywnie zaopiniowała w środę poprawki zgłoszone w ramach drugiego czytania, do kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Wśród pozytywnie zaopiniowanych poprawek - jak poinformował dziennikarzy szef klubu KO Borys Budka - były poprawki znacznie wykraczające poza materię kodeksów i zmieniające m.in. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, o szczególnych rozwiązaniach służących zwalczaniu skutków COVID-19 oraz o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. W zmianach tych chodzi m.in. o zmiany w terminach naboru na specjalizacje medyczne i o umowy cywilno-prawne w ratownictwie medycznym.

Budka ocenił, że taka praktyka legislacyjna, "to jest legislacyjna jazda po bandzie". Zwrócił uwagę, że te wszystkie zmiany omawiane są w komisji ds. zmian w kodyfikacjach, gdzie nie ma lekarzy i ekspertów od tej tematyki. - Mamy zasadę trzech czytań. Ministerstwo Zdrowia nie złożyło własnego projektu ustawy, obudzili się, że widocznie muszą coś szybko zrobić, więc do zmian w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego dorzucono zmiany ustaw, które z tym nie maj± nic wspólnego i zrobiono to dopiero w drugim czytaniu - powiedział Budka.

- Firmuje to (wice)marszałek Ryszard Terlecki, Biuro Legislacyjne (Sejmu) mówi, że to jest niedopuszczalne wyjście poza zakres przedłożenia, a posłowie PiS jak gdyby nigdy nic, to pozytywnie opiniują - oburzał się Budka. - Rozumiem, że dla PiS nie ma żadnych standardów legislacyjnych, ale to jest robienie kpiny z parlamentu - dodał szef klubu KO.

Obecny podczas obrad komisji przedstawiciel resortu zdrowia wskazywał, że poprawki mają charakter techniczny i organizacyjny, żadna nie ma charakteru systemowego i "zdeterminowane są sytuacją epidemiczną, z jaką się mierzymy". Dodawał, że dotyczą one m.in. ułatwień dla dyspozytorni ratownictwa medycznego oraz wydłużenie terminów dla świadczeniodawców do składania wniosków dotyczących rozliczeń.

Głosowanie zmian w kodeksach zaplanowane jest na czwartek.

TOK FM PREMIUM