Trzaskowski w wystąpieniu przed kongresem USA. "Polska jest teraz polem bitwy"

Polska jest teraz polem bitwy między wolnością i autorytaryzmem - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w wystąpieniu przed kongresem USA.
Zobacz wideo

W czwartek na zaproszenie Kongresu USA Rafał Trzaskowski w formie zdalnej wziął udział w wysłuchaniu, którego tematem był stan demokracji w Polsce i Europie Środkowej. Oprócz Trzaskowskiego wzięli w niej udział pozostali założyciele Paktu Wolnych Miast, czyli burmistrzowie: Budapesztu Gergely Karácsony, Pragi Zdenek Hrib oraz Bratysławy Matúš Vallo.

Trzaskowski przekonywał, że "Polska jest teraz polem bitwy między wolnością i autorytaryzmem". - Między demokracją, a rządem - wskazywał prezydent stolicy. Dodawał, że rząd PiS dąży do kontroli nad wszystkimi niezależnymi instytucjami w Polsce. - Chciałbym potwierdzić, że Trybunał Konstytucyjny stał się narzędziem upolitycznionym, które niejako zatwierdza nielegalne działania rządu - podkreślał Trzaskowski. 

Trzaskowski mówił o tym, że rząd PiS chce wykreślić Lecha Wałęsę z podręczników, oraz że opozycja, gdyby się zjednoczyła, to mogłaby wygrać wybory, a demokracja wówczas powróci. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM