Gronkiewicz-Waltz potwierdza deklarację złożoną w TOK FM. "Zgłaszam gotowość do bycia członkiem RPP"

Zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów - powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz. W TOK FM w czwartek deklarowała chęć zmierzenia się z Adamem Glapińskim, prezesem NBP.
Zobacz wideo

Na początku 2022 r. wygasają sześcioletnie kadencje większości członków Rady Polityki Pieniężnej.

Szef senackiej komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina (KO) powiedział PAP, że do 23 grudnia senatorowie mają czas na zgłoszenie swoich kandydatów na dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej; każda z kandydatur musi uzyskać przynajmniej siedem podpisów.

Gronkiewicz-Waltz była pytana w TVN24 o kandydowanie do Rady Polityki Pieniężnej - jak mówił prowadzący - "umeblowanej przez PiS".

- Ja przede wszystkim zgłaszam swoją gotowość; czy będę członkiem Rady Polityki Pieniężnej, zależy w głównej mierze od Senatu i decydentów. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kiedy jest 10 członków, to wystarczy żeby sześć było innego zdania niż prezes i przegłosują wtedy nawet prezesa - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Na uwagę reportera, że tych sześciu, trudno będzie na razie znaleźć odparła, że "trzech widać na horyzoncie, bo oni jednak przyznali się, że za późno zdecydowali o podwyższeniu stóp procentowych".

Przypomnijmy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała to w czwartek w TOK FM. - Z moim doświadczeniem byłoby to interesujące wyzwanie. Z przyjemnością zmierzyłabym się w dyskusji z Adamem Glapińskim. On jako człowiek jest całkiem miły i z przyjemnością bym się z nim zmierzyła, bo myślę, że członkowie obecnej Rady odczuwają przed nim jakiś lęk -wyznała w rozmowie z Maciej Głogowskim.

Art. 227 Konstytucji stanowi, że w skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzą Prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący oraz osoby wyróżniające się wiedzą z zakresu finansów, powoływane na 6 lat, w równej liczbie przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejm i Senat.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim doprecyzowuje, że w NBP zasiada dziewięciu członków, a każdy z nich funkcję członka Rady można pełnić tylko jedną kadencję. Wskazuje, że powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.

W okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) – dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych. Członek Rady będący członkiem partii politycznej lub związku zawodowego obowiązany jest na okres kadencji w Radzie zawiesić działalność w tej partii lub w tym związku.

TOK FM PREMIUM