RMF FM: Solidarna Polska chce, by Bogdan Święczkowski był sędzią TK

Solidarna Polska rekomenduje prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Julii Przyłębskiej, a Zjednoczona Prawica rozważa taki ruch - dowiedziało się nieoficjalnie Radio RMF FM. Zdaniem partii Zbigniewa Ziobry teraz to ona powinna desygnować swojego kandydata na to stanowisko. Święczkowski to jeden z najbliższych współpracowników Ziobry.
Zobacz wideo

Radio RMF FM przypomina, że jedno stanowisko sędziego w Trybunale Julii Przyłębskiej pozostaje nieobsadzone od 23 lipca, kiedy to w stan spoczynku przeszedł Leon Kieres. Jego następcę ma wybrać Sejm, ale - jak dotąd - do tego nie doszło. 

We wrześniu PiS zgłosiło na to stanowisko Krzysztofa Kamalskiego z Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, ale ten trzy tygodnie później wycofał swoją kandydaturę. Według doniesień medialnych, miało to związek z zatajeniem przez niego informacji, że przez lata był aktywnym lobbystą.

Jak ustalili reporterzy RMF FM, teraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry chce obsadzić wakat w Trybunale i proponuje na to stanowisko Bogdana Święczkowskiego, obecnego prokuratora krajowego. Dla "ziobrystów" przyjęcie tej kandydatury przez partię rządzącą oznaczałoby dla niej wzmocnienie w Zjednoczonej Prawicy.

DOSTĘP PREMIUM