Zjednoczona Prawica z najwyższym poparciem. Ale to może być za mało na utworzenie rządu [SONDAŻ]

Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Gdyby wybory odbyły się teraz, to do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań i opozycja miałaby szansę na objęcie władzy.
Zobacz wideo

Jak wynika z najnowszego sondażu, na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 31 proc. wyborców. To o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, który został przeprowadzony w październiku.

24 proc. ankietowanych chce zagłosować na Koalicję Obywatelską, to spadek o dwa punkty procentowe. Polskę 2050 popiera 14 proc. pytanych, a to mniej o 1 punkt procentowy niż w poprzednim sondażu.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą chce głosować 7 proc. badanych (spadek o 2 punkty procentowe), a na Lewicę 6 proc.

Zaskoczeniem jest 6 proc. poparcia dla Koalicji Polskiej-Polskiego Stronnictwa Ludowego (wzrost o 2 punkty procentowe). Ugrupowanie to od kilku tygodni - według sondaży - znajduje się zwykle pod progiem wyborczym. Wzrost poparcia dla ludowców to wzmocnienie dla opozycji, która - jeśli doszłaby do porozumienia - mogłaby objąć władzę. Bo wspólnie ma większe poparcie niż Zjednoczona Prawica i Konfederacja.

Poniżej progu wyborczego znalazły się:  Kukiz'15 - 2 procent, Porozumienie Jarosława Gowina - 1 procent.

Sondaż CBOS poprawił nastroje w PiS

W poniedziałek opublikowano też wyniki sondażu CBOS-u, z którego wynika, że na PiS chce głosować 31 proc. pytanych. T o 2 punkty procentowe więcej niż w listopadowym badaniu. 

Na drugim miejscu znalazły się dwa ugrupowania. Na KO i Polskę 2050 chce zagłosować po 18 proc. wyborców. Do Sejmu dostaliby się też przedstawiciele Konfederacji i Lewicy.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM