Senat upamiętnił ofiary pandemii COVID-19. Zapalono symboliczne 89 zniczy

W ogrodach senackich upamiętniono we wtorek ofiary pandemii COVID-19 - wbito 89 biało-czerwonych chorągiewek, przy których zapalono znicze. Jak powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki, każda chorągiewka symbolizuje tysiąc ofiar - w sumie 89 045.
Zobacz wideo

Marszałek Senatu przypomniał podczas wtorkowej uroczystości, że tego samego dnia Senat upamiętnił dziewięciu górników, którzy zginęli w Kopalni "Wujek" w grudniu 1981 roku, natomiast w sumie ofiar stanu wojennego było kilkadziesiąt. Podkreślał, że "każde polskie życie jest bezcenne". Różnica - dodał - polega na tym, że w stanie wojennym wróg był zdefiniowany.

- Dzisiaj wróg jest niewidoczny, wróg jest podstępny, wróg jest okrutny, ponieważ zabiera nie tylko życie tym, którzy są obciążeni innymi chorobami, czy są bliżej wieczności, zabiera również życie młodych w pełni sił Polek i Polaków. Walczymy z tym wrogiem i chcemy walczyć aż do zwycięstwa, natomiast dzisiaj chcemy symbolicznie oddać hołd wszystkim ofiarom tej strasznej choroby - powiedział Grodzki.

Dodał, że na trawniku w ogrodzie senackim jest 89 chorągiewek, a każda symbolizuje tysiąc ofiar. - Zapalimy znicze przy każdej z nich, pamiętajmy o nich wszystkich - powiedział Grodzki. - Nie zapomnimy o was - dodał.

- Musimy jako społeczeństwo obiecać sobie coś więcej, że nie dopuścimy do tego, aby tych chorągiewek przybywało - powiedziała wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (PPS).

Po oficjalnych wystąpieniach marszałek, wicemarszałkowie i obecni senatorowie postawili znicze pod chorągiewkami.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 3 857 085 przypadków. Zmarło 89 045 osób z COVID-19.

TOK FM PREMIUM