"Lex TVN" powraca. Sejmowa komisja odrzuciła uchwałę Senatu. Jeszcze dziś głosowanie rozstrzygające?

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie zajęła się ustawą o radiofonii i telewizji (tzw. lex TVN), którą we wrześniu odrzucił Senat. W głosowaniu, w którym nie wzięli udział przedstawiciele opozycji, posłowie partii rządzących odrzucili uchwałę izby wyższej parlamentu. Nie można wykluczyć, że głosowanie Sejmu odbędzie się jeszcze podczas trwającego posiedzenia.
Zobacz wideo

Informacja o tym, że komisja zajmie się uchwałą Senat pojawiła się niespodziewanie na stronie komisji. Punktu tego nie było wcześniej w porządku obrad, a posłowie opozycji podkreślali, że dowiedzieli się o tym w ostatniej chwili.

Opozycja sprzeciwiała się takiego obrotowi sprawy. - Nie rozumiem, dlaczego nie można było tego zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, skoro projekt był w Sejmie od września - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska z KO. - Wasze układanki i interesy wymagają nagłego procedowania, bo chcecie zamknąć wszystkie draństwa przed końcem roku - dodała.

Poseł Michał Szczerba przypomniał słowa Ryszarda Terleckiego z PiS, że "lex TVN" zostanie znów wprowadzony do Sejmu "znienacka" i - jak mówił - właśnie to się stało. 

Posłowie opozycji przekonywali też, że komisja zwołana została nielegalnie, bo nikt nie wiedział wcześniej, co będzie jej tematem. Domagali się spotkania z marszałek Elżbietą Witek. Twierdzili też, że sprawa została wywołana akurat teraz dlatego, by przykryć doniesienia "Gazety Wyborczej" o wypadku premier Beaty Szydło i o tym, że jeden z jej byłych ochroniarzy przyznał się do składania fałszywych zeznań.

- Nie ma żadnego złamania prawa. Uzus parlamentarny jest taki, że komisje często są zwoływane z godziny na godzinę. Taka jest praktyka. Składam wniosek o zamknięcie tej debaty i przejście od razu do głosowania nad przedłożonym projektem z Senatu - stwierdziła posłanka Joanna Lichocka z PiS. 

Lex TVN. Komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu

Posłowie opozycji odmówili udziału w głosowaniach.

Ostatecznie komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu. Za pozytywnym zaopiniowaniem nie był żaden poseł, przeciw 15, wstrzymał się 1 poseł.

Nie można wykluczyć, że sprawą lex TVN błyskawicznie zajmie się teraz Sejm na trwającym posiedzeniu.

Lex TVN. O co chodzi? 

Przypomnijmy - Sejm przyjął "lex TVN", czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w sierpniu. Zdaniem posłów PiS (autorów projektu) - ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. 

Jednak w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela była od początku wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

9 września Senat odrzucił tę nowelizację.

Więcej informacji wkrótce.

TOK FM PREMIUM