Sejm przyjął "lex TVN". Uchwała Senatu odrzucona

Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zwaną "lex TVN". Projekt niespodziewanie wrócił w piątek do parlamentu. Najpierw zajmowała się nim sejmowa komisja, po południu odbyło się już ostateczne głosowanie. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Zobacz wideo

229 posłów było za odrzuceniem uchwały Senatu, 212 przeciw, 11 się wstrzymało. Teraz prezydent ma 21 dni, żeby zająć stanowisko w sprawie. 

Przypomnijmy - Sejm przyjął "lex TVN", czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w sierpniu, ale 9 września nowelizację odrzucił Senat

Niespodziewany powrót na komisję

"Lex TVN" niespodziewanie wrócił do Sejmu w piątek. O godzinie 13 projektem zajęli się posłowie sejmowej komisji kultury. Wcześniej punktu dotyczącego nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie było w porządku obrad. Posłowie opozycji informowali, że dowiedzieli się o tym chwilę przed samym posiedzeniem. Przekonywali, że takie działanie jest nielegalne. Domagali się przerwania posiedzenia i ostatecznie opuścili salę.

Ostatecznie komisja negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu. Za pozytywnym zaopiniowaniem nie był żaden poseł, przeciw 15, wstrzymał się 1 poseł. >> Czytaj więcej na ten temat << 

"Lex TVN". Co zrobi prezydent?

Przypomnijmy, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji - zdaniem posłów PiS (autorów projektu) - ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. 

Jednak w ocenie wielu obserwatorów, dziennikarzy i opozycji nowela była od początku wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery.

Przyjęta przez Sejm ustawa trafi teraz na biuro prezydenta. Co zrobi Andrzej Duda? Jeszcze kilka tygodni temu szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot pytany o stanowisko Andrzeja Dudy wobec nowelizacji, podkreślił, że "prezydent mówił o tym wprost, że w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę".

TOK FM PREMIUM