Będzie weto prezydenta ws. "lex TVN"? Duda nie jest "twardy jak skała, ma konsystencję budyniu"

Co prezydent zrobi w sprawie "lex TVN"? - Ameryka patrzy na prezydenta z nadzieją na racjonalne działanie - mówiła w TOK FM prof. Ewa Marciniak. Politolożka przypomniała słowa Dudy, które mogą świadczyć, że nie podpisze ustawy. Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl mówił, że w PiS liczą na skierowanie przez prezydenta ustawy do TK. - Tam już Julia Przyłębska zrobi to, co zażyczy sobie Nowogrodzka - stwierdził.
Zobacz wideo

Andrzej Duda może kontrowersyjną ustawę "lex TVN" podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

- Biorąc pod uwagę to, co prezydent powiedział latem, że nie będzie podejmował działań, które naruszają swobodę działalności gospodarczej, można się spodziewać, że będzie weto prezydenckie lub odda tę ustawę do TK - oceniła w TOK FM prof. Ewa Marciniak. O ochronie swobody działalności gospodarczej Andrzej Duda - przypomnijmy - mówił 15 sierpnia, podczas uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego argumentowała, że druga kadencja jest czasem, kiedy prezydent "już nic nie musi". - A może budować swoją pozycję polityczną szerzej - poza środowiskiem, z którego się wywodzi. To też byłoby racjonalną przesłanką, żeby odrzucić tę ustawę. Ale racjonalne działanie nie zawsze jest motorem działania w polityce - przypomniała rozmówczyni Karoliny Głowackiej.

- Ameryka patrzy dzisiaj na prezydenta z nadzieją na racjonalne działanie. Sprawa nie jest przesądzona. Czy prezydent będzie ważył racje, czy też ulegnie politycznej presji, tego oczywiście nie wiem - dodała.

Prezydent Duda "nie jest twardy jak skała"

Tego, co zrobi prezydent, nie wiedzą też w partii rządzącej. - Jeśli się wsłuchać w to, co mówią szeregi Prawa i Sprawiedliwości, to one mówią: my tak naprawdę nie wiemy, co zrobi Andrzej Duda. Mają cichą nadzieję, że Duda nie tyle podpisze, ale skieruje ustawę do TK. I tam już Julia Przyłębska zrobi to, co zażyczy sobie Nowogrodzka - mówił Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl.

Dziennikarz także uważa, że wszystko przemawia za tym, że Duda powinien zdecydować się na weto. - Ale problem z prezydentem jest taki, że on nie jest twardy jak skała, raczej ma konsystencję budyniu. Jest trochę chwiejny w swoich decyzjach - podkreślił dziennikarz.

Prezydent Duda ma na podjęcie decyzji 21 dni od wpłynięcia ustawy zwanej "lex TVN" do jego kancelarii. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM