"DGP": Polityczny reset w sprawie caracali. Porozumienie kosztuje Polskę 80 milionów

Porozumienie rządu z Airbusem zamyka spór i kosztuje Polskę 80 mln zł - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Według "DGP" Skarb Państwa zawarł ugodę z koncernem Airbus w sprawie niepodpisanego kilka lat temu kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego. "Ugoda została już zatwierdzona sądownie. Wyjściowa kwota, jakiej żądali Francuzi, była kilkukrotnie wyższa. Polski rząd i koncern Airbus ustalili wspólne stanowisko w tej sprawie" - czytamy.

Z informacji dziennika wynika, że obie strony zdecydowały się zamknąć spór, a jednocześnie "spoglądają w przyszłość". "Efektem ma być m.in. rozbudowa ośrodka badawczo-rozwojowego Airbusa w Łodzi. Kompromis daje także zielone światło do tego, by 'odpowiedzieć na przyszłe potrzeby w dziedzinie śmigłowców w Polsce'" - pisze "DGP".

Jak zaznacza gazeta, porozumienie w sprawie maszyn produkowanych przez Airbusa było konieczne, ponieważ nie podpisano wynegocjowanego w 2015 r. (jeszcze przez rząd PO-PSL) kontraktu na zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych. "Oficjalnym powodem był brak porozumienia w kwestii offsetu, czyli zakupu technologii" - przypomina.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM