Co Andrzej Duda zrobi z "lex TVN"? Sondaż pokazał, czego chcą Polki i Polacy

50,7 proc. respondentów uważa, że prezydent powinien zawetować nowelizację ustawy medialnej; 19,7 proc. osób chciałoby jej podpisania; 12,5 proc. uważa, że o jej losach powinien zadecydować Trybunał Konstytucyjny - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo

Nowelizacja ustawy medialnej, czyli kontrowersyjne "lex TVN" jest teraz na biurku prezydenta. Andrzej Duda ma 21 dni na decyzję, czy ustawę podpisać, zawetować, czy też skierować do TK.

Wirtualna Polska pytała w sondażu m.in. o to, jaką decyzję ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji powinien podjąć prezydent Andrzej Duda. Według większości ankietowanych (50,7 proc.) prezydent powinien zawetować ustawę. Z kolei 19,7 proc. osób chciałoby jej podpisania. Według 12,5 proc. respondentów o jej losach powinien zadecydować Trybunał Konstytucyjny. 17 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

Prezydenckiego weta domaga się 77 proc. obecnych wyborców partii opozycyjnych, 52 proc. wyborów niezdecydowanych, 48 proc. niegłosujących oraz 8 proc. sympatyków obozu rządzącego.

Ankietowani zostali także zapytani o to, jaki mają stosunek do tej ustawy. Opinię "zdecydowanie pozytywną" o nowelizacji ustawy medialnej ma 14,1 proc. ankietowanych. Z kolei "raczej pozytywnie" ustawę ocenia 11,5 proc. uczestników badania zrealizowanego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. To oznacza, że przychylny stosunek do zapisów ma łącznie 25,6 proc. Polaków.

Stosunek "zdecydowanie negatywny" do ustawy wyraża 48,1 proc. badanych, a "raczej negatywny" 8,6 proc. respondentów. To daje łącznie 56,7 proc. Polaków nieprzychylnie nastawionych do tego dokumentu. 17,8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

WP podała, że odpowiedź "zdecydowanie negatywną" wskazało 90 proc. wyborców KO, 74 proc. wyborców Lewicy, 69 proc. wyborców PSL, 44 proc. wyborców Konfederacji oraz 11 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości (względem ostatnich wyborów parlamentarnych z 2019 roku).

"Lex TVN" zagraża wolności mediów

Respondenci byli także pytani o ewentualne konsekwencje wejścia w życie ustawy. Zdaniem 41,4 proc. Polaków nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji "zdecydowanie zagraża" wolności mediów w Polsce. Odpowiedź "raczej zagraża" wybrało kolejne 12,3 proc. badanych. To oznacza, że badanych zaniepokojonych zmianami, które niesie za sobą ustawa, jest łącznie 53,7 proc.

Przeciwnego zdania jest 14 proc. ankietowanych - uważają oni, że ustawa "zdecydowanie nie zagraża" wolności mediów. Wariant "raczej nie zagraża" wskazało 15,3 proc. pytanych. Łącznie to 29,3 proc. Polaków sądzących, że dokument nie wpłynie na wolność mediów w naszym kraju. 17 proc. osób nie wie natomiast, co o tym myśleć.

Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniu 20 grudnia 2021 roku przez United Surveys. Badanie wykonano metodą CATI na próbie 1000 osób w wieku 18+. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

DOSTĘP PREMIUM