Roman Giertych złożył wniosek do trybunału w Hadze. Pisze o "zbrodniarzach z rządu"

Roman Giertych poinformował, że złożył wniosek do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o "pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za masowe zatrzymywania ludzi z powodów politycznych i wykorzystywanie procedur karnych do walki politycznej z przeciwnikami obecnego rządu".
Zobacz wideo

O złożeniu wniosku Roman Giertych poinformował na swoim facebookowym profilu. 

"Dzisiaj rano złożyliśmy podpisany przeze mnie, mec. Mikołaja Pietrzaka i mec. Jacka Dubois wniosek do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za masowe zatrzymywania ludzi z powodów politycznych i wykorzystywanie procedur karnych do walki politycznej z przeciwnikami obecnego rządu" - czytamy. 

"W uzupełnieniu dodamy kwestię wykorzystywania programu PEGASUS do uzyskiwania informacji o przeciwnikach politycznych i do preparowania dowodów mających służyć zatrzymaniom. Używanie programu PEGASUS jest jednym z dowodów na to, że mieliśmy do czynienia z planowymi prześladowaniami przeciwników politycznych". 

Agencja Associated Press - powołując się na ustalenia grupy Citizen Lab działającej przy Uniwersytecie w Toronto – ujawniła w poniedziałek, że polskie służby inwigilowały mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewę Wrzosek.

Jak poinformował Giertych, wniosek do Hagi obejmuje również przypadek jego zatrzymania w 2020 roku. "Stąd badanie inwigilacji nielegalnym oprogramowaniem będzie stanowić oczywistą część tego postępowania" - wyjaśnia w swoim wpisie. 

"To co się dzieje w Polsce zasługuje na osądzenie międzynarodowe, aby kara za te czyny była przestrogą dla rządzących na całym świecie, że wykorzystywanie narzędzi prawa karnego do zastraszania społeczeństwa i budowania dyktatury kończy się sprawiedliwą i surową karą" - napisał mecenas. 

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM