AP: Telefon Krzysztofa Brejzy zhakowany za pomocą Pegasusa. "33 potwierdzone włamania"

Jak ujawniła agencja Associated Press, telefon senatora Krzysztofa Brejzy z PO był zhakowany przy pomocy Pegasusa. Ataki miały miejsce w 2019 roku, kiedy Brejza szefował sztabowi wyborczemu KO. "33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony. (...) Trudno się dziwić, że stosując takie metody PiS wygrał wybory" - skomentował polityk.
Zobacz wideo

Badacze z kanadyjskiego Citizen Lab ustalili, że do ataków na telefon Krzysztofa Brejzy doszło od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. W tym czasie telefon został zhakowany 33 razy.

Krzysztof Brejza w rozmowie z agencją AP powiedział, że nie ma wątpliwości, iż dane skradzione z jego telefonu, dostarczyły istotnych informacji na temat strategii wyborczej PO. Ataki przeprowadzono, gdy obecny senator był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej.

- Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej są fałszywe - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik podkreślał, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej".

Prof. Wrzosek i mec. Giertych inwigilowani przy użyciu Pegasusa

Przypomnijmy, że w poniedziałek AP ujawniła, że za pomocą Pegasusa inwigilowani byli prokurator Ewa Wrzosek oraz mec. Roman Giertych.

Prawnik-były minister edukacji skierował dziś w związku z tym wniosek do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o "pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za masowe zatrzymywania ludzi z powodów politycznych i wykorzystywanie procedur karnych do walki politycznej z przeciwnikami obecnego rządu".

DOSTĘP PREMIUM