Co teraz z "lex TVN". Prof. Chmaj: Mogę się założyć o dobre wino, że Sejm nie będzie głosował weta prezydenta

Zakładam, że ustawa nie będzie głosowana do końca kadencji. Finalnie, gdy ta się już skończy, to zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt zostanie wyrzucony do kosza - mówił w TOK FM prof. Marek Chmaj.
Zobacz wideo

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "lex TVN". - Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. To znaczy, że ją wetuję. Tym samym zamykam ten temat. Oddaję to Sejmowi z powrotem do rozważenia - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jak przekonywał w TOK FM profesor Marek Chmaj z Uniwersytetu SWPS, decyzja Dudy to koniec sprawy związanej z "lex TVN". – Mogę się założyć o dobre wino, że Sejm nie będzie głosował weta prezydenta – wskazał konstytucjonalista.  

Do tego potrzebna jest większość aż 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów, a Zjednoczona Prawica takiego poparcia dla tego projektu może po prostu nie uzyskać. – Zakładam, że ustawa nie będzie głosowana do końca kadencji. Finalnie, gdy ta się już skończy, to zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt zostanie wyrzucony do kosza – tłumaczył gość TOK FM.

Prof. Chmaj mówił także, że to rozwiązanie w zasadzie korzystne dla Prawa i Sprawiedliwości. – Uważam, że oni nie mieli szans, na przejęcie kontroli nad TVN. W stacji pewnie mieli plan B i C, żeby do tego nie dopuścić. To był tylko kolejny problem, który został wywołany ambicjonalnymi pobudkami. Dzięki prezydentowi tego kłopotu już nie ma – podsumował Chmaj.

TOK FM PREMIUM