Jak wygląda polityczny układ sił na początku 2022 roku? Najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 35,9 proc., drugie miejsce zajęłaby KO z poparciem 24,2 proc., a trzecie - Polska 2050 z wynikiem 13,5 proc. - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl.
Zobacz wideo

W badaniu Estymatora gotowość głosowania na Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 35,9 proc. badanych, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem o 0,6 pkt proc. Wynik taki dałby PiS 196 mandatów.

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) chciałoby głosować 24,2 proc., co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc. i daje 119 mandatów.

Na Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 chciałoby oddać głos 13,5 proc., co oznacza spadek o 2,3 pkt proc. i daje 59 mandatów.

Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) uzyskała w badaniu poparcie 9 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc., co daje 36 mandatów.

Na Lewicę (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) chciałoby głosować 8,4 proc. badanych, co oznacza wzrost o 0,7 pkt proc. i daje 28 mandatów.

Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicję Polską gotowe byłoby poprzeć 6,8 proc. badanych, co oznacza spadek o 0,3 pkt proc. i daje 21 mandatów.

Na inne ugrupowania chce łącznie głosować 2,2 proc. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 grudnia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i odkreśliły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

PiS z największym poparciem. Ale na stworzenie rządu to może być za mało

W innym niedawnym sondażu przygotowanym przez IPSOS dla OKO.press chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość deklarowało 33 proc. wyborców. To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do wrześniowego sondażu, tego samego ośrodka badawczego.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 26 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe). Na Polskę 2050 Szymona Hołowni chce zagłosować 13 proc. badanych (-2 punkty procentowe).

Wyniki pokazują, że choć PiS jest silniejszy od każdej z poszczególnych partii opozycyjnych, to razem opozycja cieszy się wyższym poparciem niż rząd. Obóz anty-PiS jest w tej chwili ok. 1,5 razy silniejszy niż obóz rządzący.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM